Türk Dil Kurumu

Haberleri

Bu konuyla ilgili son haber 17 Ağustos 2022 Çarşamba 13:03 tarihinde yayınlandı.
Türk Dil Kurumu hakkında toplam 334 haber.

17.08.2022 13:03 28 Kalemtıraş Nasıl Yazılır? Kalemtıraş tdk Doğru Yazılışı... Kalemtıraş Mı Kalemtraş Mı?

Kalemtıraş kelimesi Türk Dil Kurumu eşliğinde Bitişik olarak yazılması gereken sözcüklerden biridir. Kaleminin ucunu açmaya yarayan ve pek çok alanda kullanılan günlük aletler içerisinde gelir. Kalem ve tıraş kelimelerin bir araya gelmesi ile birlikte, bir bütün olarak bu anlam üzerinden kullanılır. Hem okul hayatında hem de iş hayatı ve özel yaşantıda yaygın şekilde değerlendirilir.

17.08.2022 10:42 28 Siyah Zeytin Nasıl Yazılır? Siyah Zeytin TDK Doğru Yazılışı... Ayrı Mı Birleşik Mi?

Herkesin severek yediği siyah zeytin oldukça popüler bir yiyecektir. Bu lezzetli kahvaltılık ürünü yazılışı da son derece önemlidir. Çünkü siyah zeytin zaman zaman bitişik şekilde yazılmaktadır. Ancak bu yanlış olarak bilinmelidir.

17.08.2022 09:07 28 Karen İsminin Anlamı Nedir? Karen İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Karen, İngilizce ve Arapça kökenli bir isimdir. Karen isminin TDK sözlükteki anlamı dinin olgunluğu ya da dinin değeri demektir. İşte Karen isminin anlamı ile ilgili tüm bilgiler...

17.08.2022 08:21 28 Sofistike Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Sofistike Cümle İçinde Kullanımı...

Entelektüel bir kelime olarak bilinen sofistik sözcüğü pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Özellikle de yazılı kaynaklarda ya da başka alanlarda sık karşımıza çıkan bir sözcüktür.

17.08.2022 07:30 28 Kalender Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Kalender Kime Denir?

Divan edebiyatında yer verilen ve uzun uzun anlatılan başlıca karakterler şunlardır: Aşık (Mecnun, Ferhat, Şeyda, Meczup), Sevgili (Yar, Canan, Afet-i Devran, Nigar), Rakip, Rint ve Zahit. Divan şairleri aynı zamanda birer aşık oldukları için, her zaman rindin tarafını tutarlar. Birçok şiirde rint ile aynı anlama gelen kalender sözcüğü kullanılmıştır. Bazı şiirlerde ise kalender, hem aşkı için çöllere düşen Mecnun'u hem de dünyadan elini eteğini çeken zahidi simgeler.

16.08.2022 14:48 28 Hoş geldin nasıl yazılır? Hoşgeldin TDK yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

“Hoşgeldin” yazılışı sıklıkla karıştırılan kelimeler arasında bulunuyor. TDK hoş geldin kelimesinin yazımı hakkında doğru olanı resmi sözlüğü üzerinden paylaşmıştı. Peki, hoş geldin nasıl yazılır, birleşik mi, ayrı mı?

16.08.2022 14:47 28 TDK'ya göre şoför nasıl yazılır? ‘şoför mü’ yoksa ‘şöför mü?’

Şoför kelimesinin yazılışı TDK içerisinde hatalı olarak yapılan aramalar arasında sıklıkla kullanılan sorgular içerisinde bulunuyor. Peki, şoför nasıl yazılır, şoför mü yoksa şöför mü? İşte Türk Dil Kurumu’na göre şoförün doğru yazılışı…

16.08.2022 14:47 28 Art arda TDK yazılışı… ‘Ard arda’ nasıl yazılır, birleşik mi ayrı mı?

Art arda TDK yazılışı en çok araştırılan kelimeler arasında bulunuyor. Hem birleşik ve ayrı yazılışı bakımından hem de “art” ve “ard” kullanımları üzerinden karıştırılan “art arda” kelimesi ile ilgili Türk Dil Kurumu’nun örnekleri bulunuyor. Peki, “art arda” nasıl yazılır, birleşik mi, ayrı mı yoksa “ard arda” şeklinde mi?

16.08.2022 14:31 28 Kadim Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Kadim Dost Kime Denir?

Kadim, Arapça kökenli bir sözcüktür ve dilimize de çok eski zamanlarda Arapça dilinden geçmiştir. Kadim, geçmişi çok eski ya da eskilere dayanan anlamlarında kullanılan bir kelimedir. Peki, tam olarak kadim ne demek, ne anlama geliyor?

16.08.2022 13:44 28 Karma Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Karma Nasıl İşler?

Karma, pek çok insanın varlığına inandığı kozmik bir gerçek şeklinde karşımıza çıkıyor. Karmayı bazı kişiler ise, bakış açılarına göre enerjisel bir bir şekilde yorumlarken, bazı görüşler de bunun dini bir durum olduğunu ifade eder. Gündelik hayatımızda 'karma' kelimesini çok sık bir şekilde kullanmasak da, bazı durumlarda karşımıza sık çıkan ifadeler arasında geliyor.

16.08.2022 13:04 28 Yalnız TDK Doğru Yazılışı... Yalnız Mı, Yanlız Mı Nasıl Yazılır?

Kişiler bazı kelimeleri yanlış yazdığından, doğru yazılışını merak ederek araştırma yapabiliyor. Özellikle yalnız kelimesinin doğru yazılışı kişiler tarafından çok merak ediliyor. Yalnız kelimesinin doğru yazılışı kişilerin en çok merak ettiği bilgiler arasında yer alıyor. Yalnız TDK doğru yazılışı, yalnız mı, yanlız mı nasıl yazılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

16.08.2022 13:04 28 ‘İyiki’ nasıl yazılır, birleşik mi ayrı mı? TDK ‘iyi ki’ yazılışı

‘İyi ki’ yazılışı TDK içerisinde en çok aratılan kelimeler arasında yer alıyor. Yapılan sorgularda ise ‘iyi ki’ birleşik mi, ayrı mı yazılır araması kullanılıyor. Peki, TDK’ya göre ‘iyiki’ nasıl yazılır?

16.08.2022 12:50 28 Her gün TDK yazılışı.... Her gün kelimesi nasıl yazılır, bitişik mi ayrı mı?

Her gün TDK yazımı bu kelimenin bitişik mi yoksa ayrı mı yazıldığını gösterdi. Türk Dil Kurumu’na göre her gün kelimesinin yazılışı kelimenin doğru kullanılışını araştıran kişilerin gündeminde yer alıyor. Peki, TDK’ya göre her gün nasıl yazılır birleşik mi, ayrı mı?

16.08.2022 12:50 28 Bir şey TDK yazılışı... Bir şey nasıl yazılır, birleşik mi, ayrı mı?

Bir şey yazılışı TDK tarafından paylaşılan kelimeler arasında bulunuyor. Türk Dil Kurumu bir şey kelimesinin birleşik mi yoksa ayrı mı yazıldığı konusunu örneklerle noktalamıştı. Peki, bir şey nasıl yazılır? İşte Türk Dil Kurumu’na göre bir şey kelimesinin yazımı…

16.08.2022 12:28 28 Spekülatif Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Spekülatif Cümle İçinde Kullanımı...

Spekülatif kelimesi her alanda kullanımı bulunan kelimelerden biridir. Özellikle felsefe alanında en sık geçen kelime olarak da bilinmektedir. Spekülasyon şeklinde kullanımı da bulunmaktadır. Bir kişinin olayları çarpıtması ve farklı bir açıdan göstermesine spekülasyon denilmektedir.

16.08.2022 11:29 28 Stajyer Nasıl Yazılır? Stajyer TDK Doğru Yazılışı... Stajyer Mi Stajer Mi?

Staj sözcüğü kelime anlamı olarak bir yerde işi öğrenme ve uygulamalı eğitim almak olarak bilinir. Bunu yapan kişilere ise stajyer ismi verilir. Bu sözcüğün yazımında zaman zaman sıkıntılar görmek mümkündür.

16.08.2022 11:14 28 Izdırap Nasıl Yazılır? Izdırap TDK Doğru Yazılışı... Izdırap Mı Izdrap Mı?

Türkçe kelimeler arasında okunuş ve yazılış farklılıkları görülebilmektedir. Izdırap kelimesi de bunlardan biridir. Gündelik yaşamda sıklıkla ızdırap olarak kabul görse de doğru yazılışı Istırap olacaktır. Üzüntü, kaygı ve tasa anlamı taşıyan ıstırap kelimesi Arapça kökenlidir. Okunuş ve yazılışı merak konusu olan ızdırap, pek çok kişi tarafından bu haliyle kullanılır. Fakat ızdırap kelimesinin doğru yazılışı Istırap olacaktır.

16.08.2022 09:46 28 Birkaç TDK yazımı… Birkaç nasıl yazılır, ayrı mı, birleşik mi?

Birkaç yazılışı genellikle birleşik ya da ayrı şekilde kullanılsa da TDK kelimenin nasıl yazıldığı sözlük içerisinde aktarmıştı. Peki, tam olarak birkaç nasıl yazılır, birleşik mi yoksa ayrı mı?

16.08.2022 09:46 28 Birçok TDK yazımı… Birçok nasıl yazılır, birleşik mi, ayrı mı?

Birçok yazımı birleşik ve ayrı olarak kullanılsa da TDK birçok kelimesinin yazılışı ile ilgili doğru olanı paylaşmıştı. Peki, Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre birçok nasıl yazılır? İşte TDK’ya göre birçok kelimesinin yazılışı…

16.08.2022 09:45 28 yada TDK yazımı nasıl? 'ya da' birleşik mi, ayrı mı yazılır?

‘ya da’ yazılışı sıklıkla karıştırılan kelimeler arasında yer alıyor. TDK ‘ya da’ yazılışı ile ilgili detayları diğer kelimelerde olduğu gibi aktarmıştı. Peki, ‘ya da’ ayrı mı yazılır? İşte Türk Dil Kurumu’na göre ‘yada’ kelimesinin yazılışı ve doğru kullanımı…

16.08.2022 09:41 21 Resen soruşturma nedir, ne demek nasıl yapılır? İşte TDK ile Resen kelimesinin anlamı

Gelen son dakika haberine göre; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı. Bu gelişmenin... Devamı için tıklayınız

16.08.2022 08:22 28 Sufi Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Sufi Kime Denir?

Sufi sözcüğü eski yıllara göre daha az bir kullanıma sahip olmasıyla bilinir. Çünkü Sufi gibi sözcükler eski dönemlerde daha yaygın şekilde bir kullanıma sahiptir. Tabi bu sözcüğün merak konusu olması da gayet normaldir.

16.08.2022 07:24 28 Jimnastik Nasıl Yazılır? Jimnastik TDK Doğru Yazılışı... Jimnastik Mi Cimnastik Mi?

İnsanların bazı kelimeler hakkında kafa karışıklığına sahip oldukları bilinir. Tabi bu kafa karışıklığının nedeni çoğu zaman yazımların yanlış bilinmesinden kaynaklanır. Bunu düzeltmem için hangi kelime nasıl yazılıyorsa eğer bilmek oldukça önemlidir. Özellikle jimnastik sözcüğünü karıştıran bir hayli kişi bulunur. Bu kelimeyi cimnastik şeklinde yazmak büyük bir hatadır.

15.08.2022 14:21 28 İvedi Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? İvedilikle Ne Demek?

İvedi kelimesi, çok çabuk anlamında kullanılmakta olan bir kelime olarak bilinmektedir. Üstelik ivedi kelimesinin, çabuk davranma zorunluluğu gibi bir anlama sahip olduğunu söylemek de mümkün olmaktadır. İvedi kelimesi günümüzde konuşma dili içerisinde sıklıkla kullanılan bir kelime değildir. İvedi kelimesi, eski Türkçe bir kelime olarak ifade edilebilir. İvedi kelimesinin, acele ve çabucak anlamına gelmekte olan bir kelime olduğunu söylemek mümkündür. Eski Türkçe bir kelime olduğu da bilinmektedir.

15.08.2022 13:35 28 İşbirliği Nasıl Yazılır? İş birliği TDK Doğru Yazılışı... İş Birliği Mi İşbirliği Mi?

Türkçede yer alan ve amacına uygun en çok kullanılan kelime grupları arasında iş birliği gelir. İki farklı kelimenin bir araya gelmesiyle bir anlam ifade eden iş birliği için, ayrı mı yoksa birleşik mi yazılıp yazılmadığı merak ediliyor. Özellikle herhangi bir yazım hatasında düşmemek adına, kelimenin doğru şekilde ele alınması öğrenilmelidir. Böylece tek başına da cümle içerisinde taşıdığı anlam üzerinden değerlendirilebilir.

15.08.2022 13:35 28 Hiçbir TDK yazılışı… Hiçbir nasıl yazılır, birleşik mi, ayrı mı?

Hiçbir yazılışı birçok kişi tarafından karıştırılsa da TDK hiçbir kelimesinin birleşik mi, yoksa ayrı mı yazılacağına ilişkin bilgiyi aktardı. Peki, Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre hiçbir nasıl yazılır? İşte hiçbir kelimesinin doğru yazımı…

15.08.2022 13:32 28 Haftasonu TDK yazılışı… Hafta sonu nasıl yazılır, birleşik mi, ayrı mı?

TDK hafta sonu yazılışı ile ilgili bilgileri diğer kelimelerde olduğu gibi aktarmıştı. “Haftasonu” TDK yazımı örneklerle aktarılmış ve kelimenin anlamı açıklanmıştı. Yazılışı oldukça karıştırılan kelimeler arasında bulunan “haftasonu” birleşik olarak ya da “hafta sonu” şeklinde ayrı olarak kullanılıyor. Peki, doğrusu ne, hafta sonu nasıl yazılır?

15.08.2022 13:31 28 Her şey TDK yazımı… Her şey nasıl yazılır, birleşik mi, ayrı mı?

Her şey kelimesinin yazılışı TDK içerisinde sıklıkla yapılan aramalar arasında bulunuyor. Türk Dil Kurumu sözlüğünde “herşey nasıl yazılır?” sorusuna örneklerle yanıt veriyor. Peki, her şey birleşik mi, yoksa ayrı mı yazılır?

15.08.2022 12:34 28 Tahakkuk Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Tahakkuk Etmek Ne Demek?

Hak kelimesi, şüpheye yer bırakmayacak şekilde gerçek olan bilgi ya da haber ve demektir. Bu sözcük İslam dininde, Allah anlamında da kullanılır. Çünkü onun dışında her şey batıldır ve zayi olacaktır. O ise ezeli ve ebedi olduğu için haktır.

15.08.2022 11:42 28 Jargon Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Jargon Örnekleri Nelerdir?

Jargon, sadece belli başlı kişiler ve meslek grupları tarafından konuşulan özel bir dildir. Örneğin sokak jargonu, argo ile yakın anlamlıdır. Aynı mesleği yapan kişilerin iş yerinde kullandıkları kelimeler ve bu kelimelere yükledikleri özel anlamlar da jargon olarak tanımlanır.

15.08.2022 11:20 28 Tekerrür Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Tekerrür Etmek Ne Demek?

Tekerrür kelimesi cümle içerisinde bir şeyin tekrarlanması olarak anlatılmaktadır. Kelime kalıp anlamı ile tekrarlama eylemini ifade etmektedir. Kişilerin olayların ya da konuşmaların tekrarlandığı durumlarda tekerrür kelimesini cümle içerisinde geçirmektedir.

15.08.2022 10:22 28 Telkin Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Telkin Etmek Ne Demek?

Telkin kelimesi, dilimizde sıklıkla kullanılmakta olan ve bilinçaltını etkileyen kelimelerden birisi olarak bilinmektedir. Telkin, herhangi bir duygunun ve düşüncenin bir kişinin belleğine sokulması olarak ifade edilebilir.

15.08.2022 10:11 28 Jeopolitik Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Jeopolitik Konum Ne Demek?

Jeopolitik konular devletler ve coğrafi konumlarını ilgilendiren bilim dallarından biridir. Bu bilim dalı evrensel konuları içerisine almaktadır. Jeopolitik dal günümüzde en çok araştırılan konuları içermektedir. Çoğu kişi araştırmalarını bu bilim dalını göz önünde bulundurarak yapmaktadır. Jeopolitik kelimesi TDK sözlük içerisinde de bu şekilde geçmektedir.

15.08.2022 08:31 28 Temyiz Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Temyiz Etmek Ne Demek?

Çok sık karşılaşılan kelimelerden birisi de temyiz kelimesidir. Özellikle mahkeme ile ilgili durumlarda duyulan bu kelimenin anlamı da merak edilmektedir. Temyiz kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir.

15.08.2022 08:24 28 İsar Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? İsar Sahibi Kime Denir?

İsar kelimesi sözlükte tercih etme anlamına sahip olarak bilinmektedir. İsar kelimesinin bir şeyi veya bir kimseyi diğerine üstün tutma anlamına sahip olan bir kelime olarak ifade edilebilir. İsar aynı zamanda bir ahlak terimi olarak da bilinmektedir. İsar kelimesinin, başkasının yararı için fedakarlıkta bulunulması olarak da bilinen bir kelime olduğu söylenebilir.

14.08.2022 22:17 28 Amine İsminin Anlamı Nedir? Amine İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Amine ismi Arapça kökenli isimler arasında yer almaktadır. Türkçe de Emine olarak kullanılmaktadır. Kız çocuklarına yaygın olarak verilen isimdir. Amine, anlam bakımından korkusuz, güvenilir, yüreğine güvenen anlamına gelmektedir.

14.08.2022 22:16 28 Alaz İsminin Anlamı Nedir? Alaz İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Alaz ismi özellikle erkek bebeklere verilen isimler arasında yer almaktadır. Anne ve babaların bebeklerine isim koyarken mutlaka anlamlarını araştırmaktadır.

14.08.2022 22:15 28 Alara İsminin Anlamı Nedir? Alara İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Alara isminin anlamı efsanevi su perisi ya da bir çeşit kilim anlamındadır. Alara ismi Türkçe kökenli bir kız ismidir.

14.08.2022 14:28 28 İskan Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? İskan Ne İşe Yarar?

Mesken kelimesi, ev ya da iş yeri olarak kullanılan yapı demektir. Konut, ev, hane sözcükleri iskan ile eş anlamlıdır. Kelimenin fiili olan seken, yerleşmek ve ikamet etmek anlamına gelir. Bir yerin "sakini" olarak görülen kişiler, o yerde uzun yıllardan beri oturan kişilerdir. Sakin, mesken ve seken sözcükleriyle aynı kökten türeyen iskan, üç farklı manada kullanılmaktadır.

14.08.2022 13:17 28 İstimalet Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Osmanlı Devleti'nde İstimalet Politikasının Amaçları Nelerdir?

İstimalet politikası bir diğer adı ile hoşgörü politikası olarak bilinmektedir. Gönül alma şeklinde de yorumlanmaktadır. Osmanlı devletinde yaşayan kişilerin diğer insanlara duydukları hoşgörü olarak da anlatılmaktadır. Pek çok tarihi kaynakta geçen bu kelime özellikle Müslüman olmayan kişilere karşı duyulması gereken hoşgörü politikası olarak da bilinmektedir.

14.08.2022 12:09 28 İsra İsminin Anlamı Nedir? İsra İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

İsra isminin anlamı çocuklarına bu ismi koymayı düşünen kişiler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Peki, İsra ne demek, Kur'an'da geçiyor mu? İşte İsra isminin anlamı ile ilgili bilgiler..

14.08.2022 07:51 28 İnisiyatif Nasıl Yazılır? İnisiyatif TDK Doğru Yazılışı... İnisiyatif Mi İnsiyatif Mi?

Bu kelimenin doğru şekilde ele alınmış ve yazılış hali inisiyatif olarak öne çıkar. Yani arada sesli harf olarak ‘i’ harfinin bulunması gerekir. Genelde bu harf çok fazla karıştırılır ve yazılmaz. Bu da Türk Dil Kurumu kapsamında önemli oranda bir yazım hatası meydana getirir. Halk arasında yaygın olarak yanlış bilinen sözlükler içerisinde olduğunu ifade etmek mümkün. Doğrusu ise inisiyatif olarak ön plana çıkar.

13.08.2022 12:52 28 Tenkit Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Tenkit Etmek Ne Demek?

Tenkit sözcüğü insanların uzak olmadığı bir kelimedir. Yani bu sözcüğü duymayan kişi yok denecek kadar azdır. Doğal olarak tenkit kelimesini anlam olarak bilmeyen kişiler bu sözcüğü çok merak ederler.

13.08.2022 12:10 28 Teveccüh Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Teveccühünüz Ne Demek?

Bir iltifat yapıldığı zaman aynı güzellik ile karşılık vermek amaçlı teveccüh kelimesi kullanılır. Yani kullanılan güzel kelimeye aynı güzellik ile beraber cevap verilmiş olur.

13.08.2022 10:43 28 Tezat Örnekleri ve TDK Sözlük Anlamı... Tezat Nedir?

Zıtlık ya da çelişki gibi anlamlar üzerinden tezat kelimesi anlam bulabilir. Aynı zamanda anlam açısından birbirine zıt olan iki kelimeyi bir arada kullanmak gibi ifade etmek mümkündür.

13.08.2022 05:40 28 Tez Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Tez Nasıl Hazırlanır?

Tez kelimesi acele ya da çabuk olarak karşılık bulmaktadır. Fakat akademik kariyeri yükseltme alanında da tez çalışmaları bulunmaktadır. Tez yazan ve sunan kişiler öğretim hayatlarında yükselmeye başlamaktadır.

12.08.2022 12:44 28 Tişört Nasıl Yazılır? Tişört TDK Doğru Yazılışı... Tişört Mü T-Shirt Mü?

Tişört kelimesi, gün içerisinde en fazla kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Tişört kelimesi konuşma dili içerisinde sıklıkla kullanılsa bile yazılışı esnasında yanlışlık yapılabilmektedir. Tişört kelimesinin "tişört" şeklinde yazılması doğru kabul edilmektedir.

12.08.2022 11:31 28 Totem Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Totem Yapmak Ne Demek?

Totem kelimesi, dilimizde günlük hayatta sık karşılaştığımız sözcükler içinde yer alıyor. Ama bu kelimenin altında tarihi bir anlam olduğu çok bilinmez. Genellikle herhangi bir uğur istendiğinde totem tutulur.

12.08.2022 10:11 28 Trend Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Trend Olmak Ne Demek?

Trend kelimesi günümüz gençliğinin konuşma tarzında oldukça popüler bir sözcüktür. Özellikle trend kelimesi moda dünyasında yer alan ürünler için kullanılmaktadır. Yani bir ürünün çok sevildiğini çok kullanıldığını ve kitlesinin fazla olduğunu belirtmek için trend kelimesine yer verilmektedir.

12.08.2022 06:47 28 Türk Edebiyatı Nasıl Yazılır? Türk Edebiyatı TDK Doğru Yazılışı... E Harfi Büyük Mü Küçük Mü?

Türk Edebiyatı kelimesi bir isim anlamı taşımaktadır. Bu nedenle her iki kelime de büyük harf ile başlamaktadır. Bazı kişiler kelimenin devamındaki sözcüğü küçük harf ile başlatmaktadır. Bu kullanım genel olarak yanlış bir ifade olarak bilinmektedir. Kişiler kelimelerin tam ve doğru anlamlarını bulmak için yaptıkları araştırmalarda bu iki kelimenin de büyük harf ile başladığını öğrenmektedir.