Prof. Dr.

Haberleri

Bu konuyla ilgili son haber 16 Mayıs 2022 Pazartesi 10:15 tarihinde yayınlandı.
Prof. Dr. hakkında toplam 2122 haber.

16.05.2022 10:15 43 Çağın vebası: FoMO

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ekrem Cüneyt Evren, "Sosyal ağlardan beslenen bu sürekli güncelleme ve izleme davranışı, eksik kalma korkusu, FoMO olarak adlandırılan yeni bir kavramın doğmasına neden oldu." ifadesini kullandı.

16.05.2022 09:05 20 Prof. Dr. Müftüoğlu: Pandemide önemli ama gözden kaçan bir hata tekrar tekrar yapıldı

"Bu bilgi sosyal medyada köpürtüldükçe köpürtüldü"

16.05.2022 07:40 28 Safra taşı olanlarda pankreas kanseri riski daha fazla

Safra kesesi taşlarının tekrarlayan enfeksiyona yol açmak sureti ile safra kesesi kanseri riskini artırabileceği uzun zamandır kabul gören bir durum olduğunu bildiren Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, ayrıca safra kesesindeki taşların kanala düşmesi neticesinde pankreatit denilen pankreas bezinin iltihabı ile karşılaşıldığını bildirdi.

16.05.2022 07:31 10 Otoyol kavşağındaki ilk ve tek botanik bahçesi ziyaretçilerini bekliyor

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Müdürü Prof. Dr. Adil Güner, "Buraya 2020 yılında 230 bin ziyaretçi geldi ama bu sene, hele salgından sonra pek çok insan özgürlüğün tadını çıkarmak üzere koşuşturup duruyor." dedi.

16.05.2022 07:18 30 Derinleşen ekonomik krizin sebepleri ve olası siyasi sonuçları – Prof. Dr. Selva Demiralp ve Doç. Dr. Seda Demiralp ile söyleşi

Pandemi ertesinde tüm dünyada baş gösteren enflasyon sorunu, Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle pek çok ülkede yoksullaşmayı hızlandırdı. Ancak Koç Üniversitesi öğretim üyesi, iktisat bilimci Prof. Dr. Selva Demiralp, pek çok meslektaşı gibi, Türkiye’deki enflasyon, hayat pahalılığı ve yoksullaşma sorununun temel olarak politika hatalarından kaynaklandığını söylüyor. Prof. Selva Demiralp, bu yayında iktidarın, enflasyonla mücadele bir yana, […] Derinleşen ekonomik krizin sebepleri ve olası siyasi sonuçları – Prof. Dr. Selva Demiralp ve Doç. Dr. Seda Demiralp ile söyleşi Medyascope

16.05.2022 07:01 43 Ya aileyi kaybedersek!

Hafta sonu İstanbul'da çok önemli bir sempozyum vardı. İstanbul Aile Vakfı tarafından Prof. Dr. Ergün Yıldırım'ın başkanlığında düzenlenen Uluslararası Aile Sempozyumu'nun başlığı Dijital Çağda Aile'ydi. Gayet makul, hatta elzem hale gelmiş bir konu. Aile ilk sosyalleşme mekânı, ilk ve son sığınağımız. Çağlar boyu pek çok değişim geçirmiş olmakla birlikte birey, toplum, devlet ve en önemlisi de çocuk için önemini asla yitirmiyor. Yitirmeyecek de. Buna mukabil ailenin bireyin hapishanesi olduğunu, kadının aile içi roller tarafından köleleştirildiği vs. söyleyerek aileyi hedefe koyanlar da az değil. Bu marjinal tasavvurların nasılsa toplumda galip gelmeyeceğini söyleyip duralım mı peki? Elbette değil. Aile söz konusu olduğunda durum çok da güllük gülistanlık değil. Sayılara boğulmadan dünya verilerine baktığımızda ailenin aleyhine işleyen bir sürecin yaşandığı görülüyor. Evlilik yaşı hızla yukarı gidiyor. Boşanma oranları artıyor ve

16.05.2022 00:02 16 Toplumsal temsiliyette edebiyat ve mimarlık!

Mimar ve yazar Hikmet Temel Akarsu, mimar Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan, mimar ve editör Türkiz Özbursalı’nın yayıma hazırladıkları ve beş yıl önce yayımlanan Edebiyatta Mimarlık (YEM Yayınevi) kitabında, mimariye vurgu yapan yüze yakın edebiyat yapıtı akademisyenler, yazarlar, mimarlar, felsefeciler ve sanatçılar tarafından incelenmişti. Akarsu, Erdoğan ve Özbursalı, iki cilt olarak yayıma hazırladıkları Çağdaş Dünya Edebiyatında Mimarlık ve Çağdaş Türk Edebiyatında Mimarlık’ta ise (YEM Yayınevi) konuyu bu kez çağdaş edebiyata odaklanarak merceğe alıyorlar.

15.05.2022 23:54 38 Gaziantep Üniversitesi rektörü 'soyunma odası'nı 'giyinme odası' yaptı

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın'ın spor merkezindeki soyunma odalarının ismini 'giyinme odası' yaptırdığı ortaya çıktı.

15.05.2022 22:59 27 Kalın'dan öğrencilere tavsiyeler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, Sakarya'da üniversite öğrencileriyle bilim, kitap, sanat, film, spor ve kariyer festivalinde bir araya geldi. Öğrencilerle sohbet eden Kalın, hayata dair tavsiyeler verdi

15.05.2022 22:22 29 'Başarı' ABD'li profesörü Türkiye'ye getirdi

Karaciğer naklinde Avrupa'da birinci, dünyada ikinci sırada bulunan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerde 55 yıldır karaciğer kanseri üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Brian I. Carr'ı bünyesine dahil etti.

15.05.2022 18:53 16 Üniversite hastanesinde kriz: Kalan tek hoca da istifa etti, bölüm kapandı

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin tek patoloji hocası Prof. Dr. Muhammet Emin Güldür istifa etti. Güldür'ün istifasıyla bölüm kapandı. Cumhuriyet'e konuşan hekimler mevcut tablo için "Sağlık politikaları ve üniversitelere bakış açısı değişmedikçe, liyakat esaslı yönetimler ve alımlar yapılmadıkça bölümlerin birçoğu kapanma tehlikesi yaşayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

15.05.2022 17:13 35 Rektörden 'dev' atılım: Soyunma değil giyinme odası

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, spor kompleksindeki ‘soyunma odası’ tabelalarını ‘giyinme odası’ olarak değiştirdi. Bu değişikliği icraat olarak duyuran Özaydın, katıldığı söyleşide sunum yaptı, tabelaları dev ekrana yansıttı.

15.05.2022 13:07 36 Üniversitelere NFT ve Blockchain müjdesi YÖK Başkanı açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, NFT ve Blockchain ile ilgili, “Bu konu ve temaları kapsayan bölüm veya programlar tasarlıyoruz” dedi.

15.05.2022 12:20 16 Gaziantep Üniversitesi Rektörü'den büyük icraat! Soyunma odasını giyinme odası yaptı

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, yaklaşık 10 yıldan buyana öğrenci, personel ve sivillere hizmet veren GAÜNSPORİUM'da kıyafet değiştirmek isteyenlerin kullandığı odaların kapılarındaki “Soyunma Odası” yazılarını kaldırtarak yerine “Bayan Giyinme Odası” ve “Bay Giyinme Odası” tabelalarını astırdı.

15.05.2022 12:08 20 Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ahmet Say’ın ardından yazdı: Radikal tavırlı bir müzikolog olduğu ve bu özelliğiyle unutulmayacağı açık

“Türk milletine hediyesi, oğlu Fazıl Say’dır”

15.05.2022 11:57 16 Emre Kongar ve Zülal Kalkandelen Beşiktaş Beltaş Kitap Kafe’de okurlarıyla buluştu

Beşiktaş Belediyesi’nin yazar, düşünür ve gazetecilerle vatandaşları bir araya getirdiği imza ve söyleşi günlerinin bu haftaki konukları gazetemiz yazarları Prof. Dr. Emre Kongar ve Zülal Kalkandelen oldu. Kongar ve Kalkandelen’in birlikte hazırladıkları "Devrimin ve Karşı Devrimin Yüz Yılı" adlı kitabın imza günü yoğun ilgiye sahne oldu.

15.05.2022 11:44 18 Rektörden büyük icraat! Soyunma odasını giyinme odası yaptı

Rektörden büyük icraat! Soyunma odasını giyinme odası yaptı - Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, spor kompleksindeki ‘soyunma odası’ tabelalarını ‘giyinme odası’ olarak değiştirdi. Bu değişikliği icraat olarak duyuran Özaydın, katıldığı söyleşide sunum yaptı, tabelaları dev ekrana yansıttı.

15.05.2022 11:41 43 Karaciğer naklindeki başarı ABD'li profesörü Malatya'ya getirdi

Karaciğer naklinde Avrupa'da birinci, dünyada ikinci sırada bulunan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerde 55 yıldır karaciğer kanseri üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Brian I. Carr'ı bünyesine dahil etti.

15.05.2022 11:16 29 Patatesi sakın ketçapla yemeyin! Canan Karatay uyardı, iki gurup asla patates tüketmesin

Lezzeti ve kolay tüketimiyle sevilen patatesi sakın ketçapla tüketmeyin. Prof. Dr. Canan Karatay iki gurubu uyardı, kan şekerinizi yükseltebilir.

15.05.2022 09:41 13 Akdeniz'de dikenli zehirli istilacı deniz kestanesi tehlikesi... 'Kıyıda denize girerken dikkat!'

Mersin'de alanında uzman akademisyenlerle birlikte Akdeniz'in turizm bölgesi Kızkalesi ile Narlıkuyu arasında belirlenen 9'ar metrekarelik iki noktada dalış yapan ekipler, uzun zehirli dikenlere sahip istilacı tür deniz kestanelerinin yoğunluğunu araştırmaya başladı. Toplam 18 metrekarelik alanda yapılan dalışlarda 34 adet dikenli zehirli deniz kestanesi çıkmasının bölge için yüksek olduğu belirtilirken, en son Ege tarafında da görüldüğünün rapor edildiği bildirildi. Prof. Dr. Deniz Ayas, "2 ay sonra koordinatları belirlenen alanda tekrardan deniz kestanesi toplama işi yapacağız ve yüzde kaç oranında istila oranı hızını belirleyeceğiz" dedi. İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ergüden ise "Turizm için biraz tehlikeli, halkımızın özellikle kıyıda denize girerken dikkat etmesi gerekiyor. Herhangi bir diken batması durumunda da en yakın bir sağlık merkezine gidip çıkartılması gerekiyor" diye uyardı.

15.05.2022 09:22 29 YÖK Başkanı duyurdu: Üniversitelere 2 yeni bölüm geliyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Eskişehir’de öğrencilerin sorularını cevapladı. Üniversitelerdeki dijital dönüşüm hakkında konuşan Özvar, öğrencilere 2 yeni bölüm müjdesi verdi.

15.05.2022 08:55 29 Meteoroloji İstanbul için gün verdi! 28 kente 'sarı kod'lu uyarı: Çok kuvvetli geliyor

Meteoroloji 15 Mayıs hava durumu tahmin raporunu yayımladı, 'bugün hava nasıl olacak' sorusunun cevabı belli oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuvvetli sağanak beklenen illeri açıklayıp 28 kent için sarı kodlu uyarı verirken, bugün yurt genelinde etkili olacak sağanakların ardından Çarşamba günü de İstanbul'da gök gürültülü yağış bekleniyor. Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'da sıcaklığın 16 dereceye kadar düşeceğini belirterek hafta içi beklenen yağış konusunda uyarıda bulundu.

15.05.2022 08:49 28 Tüp bebek transferi sonrası dikkate alınması gereken 10 altın kural

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek tedavisi görmüş ve transferi yapılmış anne adaylarının nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında bilgiler verdi. (Milliyet)

15.05.2022 08:29 20 Prof. Dr. İlber Ortaylı: Dikkat, Lozan’ın gizli maddelerinden önce konuşmamız gerekenler var

"Ortada gezinen efsanelerden bazıları ciddiyetle devlete dahi soruluyor"

15.05.2022 06:29 26 Cinsiyet değişikliği ameliyatında 'bıçak parası' alan profesöre hapis cezası

Edirne’deki Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen cinsiyet değişikliği ameliyatı öncesi para aldığı iddiasıyla yargılanan Prof. Dr. H.T.’ye 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

15.05.2022 04:00 22 Almanya’da din ve eğitim üzerine bir çalışma

Uzun yıllardır Almanya’da yaşayan Prof. Dr. Merdan Güneş, akademik araştırmalarını şahsi tecrübe ve gözlemleriyle birleştirerek Hristiyanlık ve İslam’ın, özel olarak Almanya’da genel olarak Avrupa’daki serencamına değindiği “Devlet, Kilise ve Cami- Almanya’da Din ve Eğitim Politikaları” adlı kitabı kaleme aldı.

15.05.2022 02:24 29 Vakalar azaldı, 'acil'ler normalleşti

Salgın sürecinde sadece 45 gün içinde inşa edilen Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi ve Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi, vaka sayılarındaki düşüşle birlikte Covid-19 dışı hastaları da kabul etmeye başladı.

14.05.2022 23:16 18 Cinsiyet değiştirme ameliyatından para alan profesör hayatının şokunu yaşadı

Cinsiyet değiştirme ameliyatından para alan profesör hayatının şokunu yaşadı - Edirne’deki Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen cinsiyet değişikliği ameliyatı öncesi para aldığı iddiasıyla yargılanan Prof. Dr. H.T.’ye 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

14.05.2022 21:08 10 TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Sobacı: TRT World Forum'a NEXT'i de ekleyerek gençleri de dahil etmek istedik

TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Sobacı, "TRT World Forumu 2017'den beri düzenliyoruz ama buna NEXT'i de ekleyerek gençleri de dahil etmek istedik." dedi.

14.05.2022 20:42 28 Cinsiyet değişikliği ameliyatında 'bıçak parası' alan profesöre hapis cezası

Edirne’deki Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen cinsiyet değişikliği ameliyatı öncesi para aldığı iddiasıyla yargılanan Prof. Dr. H.T.’ye 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

14.05.2022 20:38 27 YÖK Başkanı Özvar müjdeyi verdi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Özvar, yeni bölümlerin ve projelerin müjdesini de verdi: NFT ve Blockchain ile ilgili, “Bu konu ve temaları kapsayan bölüm veya programlar tasarlıyoruz

14.05.2022 18:03 28 YÖK Başkanı'ndan yeni bölüm müjdesi: Çalışmaları başlattık

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi'nde üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Özvar, "NFT, Blockchain gibi teknolojilerin bölümleri açılır mı?" sorusuna "Doğrudan bu temaları da içeren bölümler ve programları şu anda tasarlıyoruz" diye cevap verdi.

14.05.2022 17:20 16 İstanbul'da Türk basın ve fikir hayatına ışık tutan iki sergi açıldı

‘Osmanlı’da Fikir ve Düşünce Özgürlüğü: Çok Dilli Basının Merkezi İstanbul’ sergisi ile ‘Tercüman-ı Ahval’den Günümüze Türk Basınında Fikir Akımı’ isimli sergi 13 Mayıs Cuma günü Yeditepe Üniversitesi’nde ziyaretçileriyle buluştu. 2010 yılında çalışmalarına başlanılan serginin koordinatörlüğünü Prof. Dr. Suat Gezgin’in üstlendi.

14.05.2022 16:22 29 En tehlikelilerin başında geliyor: Alerji yapıyor, görülme sıklığı iki kart arttı

Ülkemizde kuruyemiş alerjilerinin artışına ve oluşturduğu risklere dikkat çeken Çocuk Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Enis Şekerel, konuyla ilgili uyarı yaptı. En tehlikeli besin alerjilerinin başında kuruyemiş alerjilerinin geldiğini belirten Şekerel, alerji yapan kuruyemişlerin başında fındık, Antep fıstığı ve cevizin geldiğini söyledi.

14.05.2022 15:11 21 Kan hastalıklarının tedavisinde kullanılan mucizevi hücreler

Histoloji ve Embriyoloji Uzmanı Prof. Dr. Utku Ateş, kordon kanı ve kordon dokusunun doğum anında anne ile bebeğe herhangi bir zarar vermeden alındığını belirtiyor. Yaklaşık 50 - 60 sanimetrelik kordon... Devamı için tıklayınız

14.05.2022 11:25 10 IPCC raportöründen küresel ısınma için 'kritik' uyarı

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raportörü Prof. Dr. Joyashree Roy, küresel ısınmayla mücadelede gelecek birkaç yılın çok kritik olduğu uyarısında bulundu.

14.05.2022 10:58 33 Netflix uykusuzluğu: Metabolizma yavaşlıyor, devamlı bir açlık hissi

Ekran karşısında saatlerce, gözümüzü kırpmadan izlediğimiz dizi ve filmler uyku yoksunluğuna yol açıyor. Anadolu Uyku Araştırmaları Derneği (ANUYAD) Başkanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, 'Netflix uykusuzluğu' dediği bu durumun fizyolojik, metabolik, psikolojik ve toplumsal bir dizi sonucu olduğunu söylüyor.

14.05.2022 10:45 33 Oğuz Demir: Enflasyon yüzde 70 olmuş biz hala fırsatçı peşinde koşuyoruz

Nitekim yapılan hesaplamalar da bu yönde. Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hakan Kara’nın yaptığı hesaplamalara göre yaşadığımız yıllık yüzde 70’lik enflasyonun yüzde 20’si dünyadaki gelişmelere bağlı olarak gerçekleşiyor, yüzde 50’lik kısmı ise bizim “hazırlıksız yakalanmamız” nedeniyle! Hazır Bakan Bilgin de bunu söylemişken biz gidelim bir de aynı kabinenin bir diğer bakanı olan Hazine ve Maliye Bakanı’nın […]

14.05.2022 10:25 21 Deprem Uzmanı Hasan Sözbilir’den Ege için korkutan uyarı: O faylar 7.3 büyüklüğünde deprem üretebilir

AFAD verilerine göre; Ege Denizi'de saat 01.08'de 4.4 büyüklüğünde deprme meydana geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremle... Devamı için tıklayınız

14.05.2022 10:25 43 TÜBİTAK Başkanı Mandal, SUBÜ Teknoloji Yarışmaları Koordinatörlüğü açılışına katıldı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, teknolojiyi önceleri adeta bir müzeden izlerken, şimdilerde tasarlayan, geliştiren ve üreten olma noktasında bir heyecan bulunduğunu, TEKNOFEST'in bunu en üst düzeye çıkardığını bildirdi.

14.05.2022 10:16 13 Prof. Dr. Hasan Sözbilir: O faylar 6.5 ile 7.3 arasında deprem üretebilir

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Çeşme açıklarında meydana gelen 4.4 büyüklüğünde depremi değerlendirip, "Bu bölgede Ege Denizi'nden karaya doğru hem Çeşme Yarımadası hem de Sakız Adası'na doğru uzanan faylar bulunmaktadır. Bu fayların uzunluklarına göre gelecekte üretebilecekleri en büyük depremler 6.5 ile 7.3 arasında değişmektedir" dedi.

14.05.2022 09:57 18 ‘Çeşme için tsunami çalışması yapılmalı’

‘Çeşme için tsunami çalışması yapılmalı’ - İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Çeşme açıklarında meydana gelen 4.4 büyüklüğünde depremi değerlendirdi. 'Çeşme ve Sakız'a uzanan fayların üretebileceği en büyük deprem 6.5 ile 7.3 arasında' tsunami tehlikesi düzeyi konusunda çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı.

14.05.2022 09:56 28 Kolesterolü dengelemek için tüketin! Yıllarca çöpe attık...

Prof. Dr. Canan Karatay, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytinin çekirdeği ile ilgili dikkat çeken açıklamada bulundu. İçi, dışı, yaprağı ile her zerresi faydalı olan zeytin çekirdeklerini de asla çöpe atmamalısınız. Mide ülseri, gastrit, reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı zeytin çekirdeğini ilaç niyetine kullanabileceğinizi belirtiyor.

14.05.2022 09:48 16 Prof. Dr. Sözbilir Ege için uyardı: '6.5 ile 7.3 arasında deprem üretebilir'

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Çeşme açıklarında meydana gelen 4.4 büyüklüğünde depremi değerlendirip, "Bu bölgede Ege Denizi'nden karaya doğru hem Çeşme Yarımadası hem de Sakız Adası'na doğru uzanan faylar bulunmaktadır. Bu fayların uzunluklarına göre gelecekte üretebilecekleri en büyük depremler 6.5 ile 7.3 arasında değişmektedir" dedi.

14.05.2022 09:42 27 YÖK Başkanı Özvar'dan uzaktan eğitim açıklaması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "Uzaktan eğitimin yeni şeklini önümüzdeki günlerde inşallah üniversitelerle paylaşacağız, duyuracağız." dedi

14.05.2022 08:48 29 Meteoroloji harita paylaştı: Sağanak geri dönüyor (14 Mayıs hava durumu)

Meteoroloji 14 Mayıs hava durumu tahmin raporunu yayımladı, hafta sonu hava nasıl olacak belli oldu. Marmara'nın güneydoğusu, Ege ve İç Anadolu'nun iç kısımları, Batı ve Orta Karadeniz ile Antalya, Kars ve Gaziantep çevrelerinde gün içerisinde sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Yarın ise yurt genelinde sağanak beklenirken, Prof. Dr. Orhan Şen İstanbul'da sağanak için tarih verdi, sıcaklıkların 10 derece birden düşeceğini açıkladı.

14.05.2022 07:59 28 Prof. Dr. Hasan Sözbilir: O faylar 6.5 ile 7.3 arasında deprem üretebilir

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Çeşme açıklarında meydana gelen 4.4 büyüklüğünde depremi değerlendirip, "Bu bölgede Ege Denizi'nden karaya doğru hem Çeşme Yarımadası hem de Sakız Adası'na doğru uzanan faylar bulunmaktadır. Bu fayların uzunluklarına göre gelecekte üretebilecekleri en büyük depremler 6.5 ile 7.3 arasında değişmektedir" dedi.

14.05.2022 05:30 18 Horlama ne zaman tehlikelidir

Horlama ne zaman tehlikelidir - Herkesin ara sıra horlayabileceğini, bunun çoğu zaman sağlığa ciddi bir zararı olmadığını belirten Prof. Dr. Uludüz “Ancak nedeni uyku apnesi ise ciddiye alınmalıdır” dedi.

14.05.2022 00:00 16 Uzmanı açıkladı: Hangi alışkanlıklar hemoroide yol açıyor?

Toplumda sıkça görülen hemoroidal hastalıkların altında birçok faktörün yer aldığına dikkati çeken Prof. Dr. İlker Sücüllü, “Hemoroid hastalık olmayıp anatomik bir oluşumun adıdır ancak bazı durumlarda kanama ve sarkma gibi belirtiler gösteren hemoroidal hastalık haline gelebilir” dedi.

13.05.2022 23:16 20 Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu: Yunusların teknelerle yarışı kaybedince intihar ettiği inancı yanlış

"En sevdikleri oyunlardan biri tekneyle yarışmak. Yarışacak hızı yakalayamayınca tekneyi terk ederler."