Kürdistan İşçi Partisi

Haberleri

Bu konuyla ilgili son haber 7 Ocak 2023 Cumartesi 13:02 tarihinde yayınlandı.
Kürdistan İşçi Partisi hakkında toplam 16 haber. Ayrıca: Washington

7.01.2023 13:02 22 ABD medyasında dikkat çeken Suriye analizi: Erdoğan operasyon yapmadan da zafer kazanabilir

ABD merkezli Bloomberg gazetesi, Türkiye'nin attığı adımların, Suriye'de ABD ve terör örgütü PKK/YPG'yi zorda bırakacağını yazdı. Washington'un bölgedeki varlığının gereksiz olduğuna vurgu yapıldı. Analizde 'Esad ile siyasi bir anlaşma, Erdoğan'ın askeri operasyon riskine girmeden YPG'ye karşı zafer kazanmasına yardımcı olabilir' ifadelerine yer verildi.

14.12.2022 14:55 41 Ankara harekatı konuşurken Washington'dan tepki çeken hamle: ABD'den YPG'ye ağır silah takviyesi

Türkiye Suriye'ye terör örgütü PKK'ya yönelik kara harekatını konuşurken NATO müttefiki ABD'den skandal bir adım geldi. İddiaya göre omurgasını terör örgütleri PKK/PYD/YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne Washington gelişmiş silahlardan oluşan 2 askeri konvoy gönderdi. Irak'tan Suriye'ye geçen konvoylar Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre biri 40 diğeri 90 araçtan oluşuyordu. Askeri mühimmat yüklü konvoyda hava savunma sistemleri için radarlar ve silahların yer aldığı belirtildi.

14.12.2022 07:41 21 Son dakika: Türkiye'nin kara harekatı öncesi ABD'den skandal hamle! Washington yine şaşırtmadı

Son dakika haberi: Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine gerçekleştireceği kara harekatı öncesi ABD'den skandal bir hamle geldi. ABD ordusu terör örgütü PKK/YPG ile ortak devriyelerin tekrar başladığını açıkladı... Devamı için tıklayınız

8.12.2022 07:00 13 Washington Suriye’de YPG’den vazgeçmiyor

Amerikan Washington Post (WP) gazetesi, yetkililere dayandırdığı haberde, ABD’nin Türkiye’yle artan gerilime rağmen, ana omurgasını terör örgütü PKK/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) kara operasyonlarına tamamen geri döneceğini yazdı.

5.12.2022 08:48 43 Teröristbaşı, ABD gazetesinde yalvardı

Terör örgütü YPG/PKK'nın elebaşlarından Mazlum Abdi, Washington'ın ‘en sadık müttefiki' olduklarını söyledi. "Bizi unutmayın" çağrısında bulunan terörist Abdi, Türkiye'nin durdurulması gerektiğini savundu.

4.12.2022 22:05 27 Kalın: Ulusal güvenlik tehdidinde izin istemeyiz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Al Jazeera İngilizce kanalında katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği operasyona Rusya ve İran'ın yeşil ışık yakıp yakmadığına ilişkin soru üzerine Kalın, "Ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kaldığımızda izin istemeyiz, sadece müttefiklerimizle koordine ederiz" dedi. PKK terör örgütünün son yıllarda taktik değişikliğine gittiğini dile getiren Kalın, "Suriyeli Kürt denilen veya diğerleri yerine, bir çeşit kendilerini örtbas etmek için farklı milletten kişileri kullanıyorlar. (İstiklal saldırısı) Açıkça PYD/YPG tarafından koordine edildi" diye konuştu. Kalın, 2019’da ABD ile varılan mutabakat doğrultusunda Washington yönetiminin PYD/YPG unsularını Türkiye sınırından 30 kilometre uzağa uzaklaştırması gerektiğinin ancak bu anlaşmanın ihlal edildiğinin altını çizdi. HDP’nin çeşitli PKK unsurlarıyla bağlantılarının bilindiğini, HDP’nin de bunu inkar etmediğini ve bunun da soru işaretlerini beraberinde getirdiğini aktaran Kalın, "PKK, HDP ya da YPG-PYD temsil ediyor demek Kürtlerin kendilerine hakaret olur" şeklinde konuştu. İbrahim Kalın, Suriye'deki rejim lideri Beşşar Esad, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Körfez ülkelerine ilişkin de önemli mesajlar verdi. İşte detaylar...

4.12.2022 11:53 22 Mazlum Kobani Türkiye'ye karşı ABD'ye çağrıda bulundu

Terör örgütü YPG/PKK'nın elebaşlarından 'Mazlum Kobani' kod adlı Ferhat Abdi Şahin, Washington'un 'en sadık müttefiki' olduklarını belirterek, 'Bizi unutmayın' çağrısında bulundu. Kobani, Türkiye'nin durdurulması gerektiğini de söyledi.

23.11.2022 04:00 22 ABD'den iki farklı açıklama: PKK’nın 'siviller vuruldu' yalanına sahip çıktı

Pençe-Kilit Operasyonu Washington’u ikileme düşürdü. ABD’den harekâta ilişkin birbiriyle çelişen iki ayrı açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı yayınladığı mesajda “ABD, Suriye ve Türkiye’de meydana gelen sivil can kayıpları dolayısıyla taziyelerini ifade eder” diyerek PKK’nın “siviller vuruldu” yalanına sahip çıktı. TSK’nın Irak’ın kuzeyindeki harekatını da eleştirdi. Ancak tepkiler üzerine Beyaz Saray'dan ikinci bir açıklama geldi: 'Türkiye'nin kendini savunma hakkı var.'

15.11.2022 11:58 22 ABD'nin eski Suriye özel temsilcisinden Biden'a PKK' eleştirisi: Görmezden geliyor

ABD'nin eski Suriye özel temsilcisi Joel Rayburn, PKK'nın Taksim'de gerçekleştirdiği hain bombalı saldırıya ilişkin sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda, 'Washington her zaman bu çatışmayı görmezden gelmeyi tercih ediyor' ifadelerini kullandı. Biden yönetiminin yeni çatışmalar olmadan bölgeye özel temsilci göndermesi gerektiğini belirten Rayburn, 'Türkiye-PKK çatışmasının USG'nin öncelik listesinde üst sıralara çıkması gerekiyor' dedi.

15.11.2022 07:00 13 Amerika niye tepki çekti

İçişleri Bakanı Soylu’nun ‘ABD’nin taziyesini reddediyoruz’ sözleri Washington’ın Ankara’yı rahatsız eden Suriye politikasını bir kez daha gündeme getirdi. Failin YPG bağlantılı olduğunun açıklanması, dikkatleri yeniden Amerika’nın Suriye’nin kuzeyinde faal terör örgütü PKK-YPG’ye verdiği desteğe yöneltti.

24.08.2022 12:12 43 Türkiye'ye karşı silahlandırıyor: Amacı düzenli ordu kurmak

ABD, terör örgütüne desteğini arttırarak devam ettiriyor. Son olarak 80 tırdan oluşan silah ve malzeme yüklü konvoy Suriye'nin kuzeydoğusunda görüntülendi. Washington, YPG/PKK'lı teröristlerin işgalindeki petrol sahalarında bulunan askeri üs ve noktalarına sürekli takviye gönderiyor. ABD'nin terör örgütü PKK/YPG'ye desteğini değerlendiren Coşkun Başbuğ, "ABD'nin bu bölgeden çıkmamak için her şeyi yapacağını, her riski göze alacağını bilmekte fayda var. ABD'nin hesabı düzenli ordu kurma çabası. Bu yeni yapılan silah yardımlarının tek amacı Türkiye'nin olası harekatına direnç oluşturma çabasıdır" dedi.

4.08.2022 00:00 22 ABD'den PKK'ya: TSK geliyor Kandil'i boşalt

ABD’nin, 18 Nisan’da başlayan Pençe-Kilit Operasyonu’ndan hemen önce terör örgütü PKK’ya mesaj gönderdiği ortaya çıktı. Kandil’in boşaltılmasını isteyen ABD, örgüt karargahının da Suriye’nin kuzeyine taşınmasını istedi. Washington’un, TSK’nın Kandil’e kadar ilerleyeceğini hesaplayıp, elebaşlarını korumak istediği belirtiliyor.

8.07.2022 12:56 29 PKK’nın 'Bizi Türkiye'den koruyun' talebine ABD’den rest: Geri çekilin

Türkiye Madrid’deki NATO liderler zirvesinde PKK/YPG’ye karşı ortak mücadele mesajı vererek masada kazandı. Masadaki başarısını sahaya da taşıyan Türkiye, olası Suriye harekatıyla terör örgütü PKK/YPG’ye korku saldı. ABD’den güvenlik garantisi isteyen terör unsurları beklediği cevabı alamadı. ABD’den destek bulamayan terör örgütüne Washington’dan “çekilin” teklifi geldi.

28.05.2022 10:49 33 Zeynep Gürcanlı: Suriye çok hareketli

Beşar Esad yönetimi ile ABD arasında, dolaylı da olsa, bir müzakerenin başlamış olması kritik önemde. Suriye’de Rusya’nın askerlerini Ukrayna’ya transfer etmek için bazı üsleri boşaltması, burayı İran’a bağlı milislerin doldurmaları, Washington yönetiminin PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD-YPG’nin kontrolündeki bölgeleri ABD’nin Suriye’ye yönelik yaptırımlarından muaf tutması; Tüm bunların üzerine şimdi de Şam-ABD dolaylı pazarlıkları. Suriye […]

31.03.2022 11:55 27 Diplomatik adımlar ABD ilişkilerini nasıl etkiler?

Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye'nin diplomatik çabaları dikkat çekiyor. Tarafların İstanbul'da bir araya gelmesinin ardından Ukrayna heyeti Türkiye'nin de garantör ülke olmasını talep etti. Peki Washington tarafından da olumlu karşılanan bu adımlar Türkiye - ABD ilişkilerini nasıl etkiler? Türkiye'deki müzakerelerin Amerikan medyasında geniş yankı bulduğuna dikkat çeken Ciner Medya Grubu ABD Temsilcisi Ali Çınar "Ancak Pentagon bütçesine baktığımda YPG/PKK'ya 500 milyon doların üzerinde destek var. Masada S-400, YPG/PKK, FETÖ gibi çok ciddi sorunlar var ve çözüm yok gibi görünüyor" dedi.

18.03.2022 06:28 13 Ankara-Washington hattında büyük ekonomi hamlesi

Uzunca bir süredir S-400’ler, ABD’nin YPG/PKK/FETÖ terör örgütlerine açıktan ya da üstü kapalı verdiği destek başta olmak üzere Türk-Amerikan ilişkileri adeta türbülansta ilerliyordu.