Dmitriy Peskov

Haberleri

Bu konuyla ilgili son haber 17 Ağustos 2022 Çarşamba 15:57 tarihinde yayınlandı.
Dmitriy Peskov hakkında toplam 402 haber.

17.08.2022 15:57 18 Putin’in karakutusu Türkiye’de tatil yapıyor! Güvenlik üst düzey…

Putin’in karakutusu Türkiye’de tatil yapıyor! Güvenlik üst düzey… - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en yakınındaki isim tatil için için Türkiye'ye geldi. Basın sözcüsü Dmitri Peskov, Bodrum koylarında balerin eşi Tatyana Navka'yla tatil yapıyor.

9.08.2022 13:31 35 Kremlin'den yorum: Erdoğan ve Esad telefonda görüşecek mi?

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında telefon görüşmesinin yapılıp yapılmayacağı konusunun Ankara veya Şam’a sorulması gerektiğini ifade etti.

9.08.2022 11:04 16 İktidara yakın gazete yazmıştı... Kremlin'den açıklama geldi: Erdoğan Esad'la konuşacak mı?

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la telefonda görüşeceğine ilişkin yayımlanan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

8.08.2022 16:39 29 Kremlin'den Erdoğan'a: Müzakerelerde büyük rol oynadı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, geçtiğimiz günlerde Erdoğan ve Putin'in Soçi'de yaptığı görüşmeye ilişkin "Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekten de müzakerelerin birkaç turunun düzenlenmesinde büyük rol oynadı" dedi.

8.08.2022 15:57 22 Kremlin Sözcüsü Peskov: Erdoğan müzakerelerde büyük rol oynuyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna ile müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Peskov yaptığı açıklamada 'Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekten de müzakerelerin birkaç turunun düzenlenmesinde büyük rol oynadı.' dedi.

8.08.2022 14:45 35 Kremlin'den Türkiye görüşmesi mesajı: Zelenski ve Putin'in bir araya gelmesi için şartlar oluşmadı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı bir açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Ukrayna konusunda barış görüşmeleri düzenlemeyi defalarca teklif ettiğini ifade ederek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenski’nin Türkiye’de bir araya gelmesi için gerekli olan ön koşulların şu an için sağlanmadığını söyledi.

8.08.2022 13:45 21 Kremlin'den müzakere açıklaması! Cumhurbaşkanı Erdoğan barış için çaba sarf ediyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile Ukrayna arasında yapılan müzakerelerde Türkiye’nin önemli bir rol oynadığını belirterek “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rus ve Ukraynalı heyetler... Devamı için tıklayınız

8.08.2022 13:43 10 Kremlin, Ukrayna ile müzakerelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önemli rolüne işaret etti

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rus ve Ukraynalı heyetler arasındaki müzakereler için çok iyi koşulların düzenlenmesinde oldukça büyük bir rol oynadığını biliyoruz.” dedi.

8.08.2022 10:49 16 Kremlin'den Türkiye açıklaması: Erdoğan bir barış sürecinin başlatılması için çaba sarf ediyor

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya ile Ukrayna arasında yapılan müzakerelerde Türkiye’nin önemli bir rol oynadığını söyledi.

6.08.2022 09:27 29 Kremlin Sözcüsü'nden Bayraktar TB2 sorusuna tek kelimelik cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus lider Putin'in Soçi'de gerçekleşen görüşmesinin ardından açıklamada bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, iki liderin görüşmede Bayraktar TB2 konusuna değinmediğini belirtti.

5.08.2022 21:34 43 Rusya'dan Bayraktar TB2 açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Soçi kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Liderlerin görüşmede Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA) konusuna değinmediğini açıkladı.

5.08.2022 14:18 20 Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi Kremlin'den açıklama: Türkiye'nin Suriye konusunda meşru endişeleri var

Dmitri Peskov, Erdoğan ile Putin'in görüşmesinin ardından basın toplantısı planlanmadığını söyledi

5.08.2022 13:25 16 Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi Kremlin'den açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'nin Suriye konusunda güvenlikle ilgili "meşru" endişelerinin olduğunu ve bunları dikkate aldıklarını söyledi.

5.08.2022 13:24 43 Peskov: Erdoğan-Putin görüşmesinde Suriye de ele alınacak

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, "Erdoğan ile Putin Suriye'yi de görüşecek. Türkiye'nin haklı güvenlik endişeleri var" ifadelerini kullandı.

5.08.2022 13:24 36 Kremlin'den Türkiye'nin Suriye operasyonu için açıklama! Rusya izin vermiyor iddiası vardı

Türkiye'nin Suriye'ye düzenlemek istediği operasyon için Rusya'nın itiraz ettiği konuşuluyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in görüşmesi öncesi Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'nin Suriye konusunda güvenlikle ilgili "meşru" endişelerinin olduğunu ve bunları dikkate aldıklarını söyledi.

5.08.2022 13:20 35 Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi Kremlin'den Suriye için siyasi bütünlük mesajı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Soçi'de gerçekleşecek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devletler Başkanı Vladimir Putin görüşmesi öncesi açıklamalarda bulundu.

5.08.2022 12:31 29 Kremlin: Türkiye'nin güvenlik endişeleri var

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov yaptığı açıklamada, "Erdoğan ile Putin Suriye'yi de görüşecek. Türkiye'nin güvenlik endişeleri var" ifadelerini kullandı.

4.08.2022 17:55 16 Putin, Erdoğan’ın ziyareti öncesi Güvenlik Konseyini topladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi toplantısında yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Soçi’de gerçekleştireceği zirveyi ve Dağlık Karabağ’daki son gelişmeleri ele aldı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise yaptığı açıklamada, "Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan mekanizma tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder" dedi.

4.08.2022 15:01 24 Kremlin’den tahıl anlaşmasına ilişkin açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasının tek seferlik bir süreç olmadığını belirterek, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan bu mekanizma, tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder.” dedi.

4.08.2022 14:32 43 Peskov: Cumhurbaşkanı Erdoğan şahsen büyük katkı yaptı

İstanbul'da imzalanan tahıl anlaşmasıyla ilgili açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder." diye konuştu. Peskov, "Anlaşma, tüm tarafların çıkarları göz önünde bulundurularak en zor konuların nasıl çözülebileceğinin güzel bir örneğidir. Elbette Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsen yaptığı büyük katkıyı da belirtmek gerekir. Bu anlaşma nasıl müzakere edilebileceğine yönelik bir örnektir." dedi.

3.08.2022 17:16 27 "Dünya yeni bir savaşa yakın mı?" Kremlin'den yanıt!

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Tayvan ziyaretine ilişkin konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ziyaretin küçümsenmemesi gerektiğini söyledi. "Dünya yeni bir savaşa yakın mı?" sorusunu yanıtlayan Peskov, o kelimeyi kullanmayı tercih etmediğini, ancak bu ziyaretin "provokasyon" olduğunu ifade etti.

3.08.2022 15:05 35 Kremlin'den Pelosi yorumu: Düpedüz provokasyon

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretlerini değerlendirdi. Peskov, sözkonusu ziyaretin düpedüz provokasyon olduğunu belirtti.

3.08.2022 14:42 22 Kremlin Putin ile Schröder'in Moskova'da Kuzey Akım 2 projesini görüştüğünü duyurdu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile Moskova'da görüştüğünü belirterek, 'Schröder, gerekirse Kuzey Akım 2'nin devreye alınıp alınamayacağını sordu. Putin, bunun teknolojik olarak mümkün olduğunu, projede çok fazla çalışma yapıldığını ve projenin derhal kullanılabileceğini söyledi.' dedi.

3.08.2022 14:27 43 Kremlin, Putin ile Schröder'in Moskova'da Kuzey Akım 2 projesini görüştüğünü duyurdu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile Moskova'da görüştüğünü belirterek, "Schröder, gerekirse Kuzey Akım 2'nin devreye alınıp alınamayacağını sordu. Putin, bunun teknolojik olarak mümkün olduğunu, projede çok fazla çalışma yapıldığını ve projenin derhal kullanılabileceğini söyledi." dedi.

2.08.2022 14:32 43 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Soçi ziyaretiyle ilgili Rusya'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Soçi ziyaretine ilişkin konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Görüşme ayrıca Suriye ve Ukrayna konuları, tahıl sevkiyatı için kurulan mekanizmanın etkinliği konusunda karşılıklı güncel bilgilerin paylaşılması ve uluslararası ilişkiler konusunda fikir alışverişi yapmak için de iyi bir fırsat." dedi.

2.08.2022 14:24 16 Rusya'dan Çin'e destek: Pelosi’nin olası Tayvan ziyareti kışkırtıcı niteliktedir

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin olası Tayvan ziyaretinin bölgedeki gerginliği artırdığını söyledi.

2.08.2022 14:16 22 Kremlin: Pelosi’nin olası Tayvan ziyareti kışkırtıcı niteliktedir

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin olası Tayvan ziyaretinin bölgedeki gerginliği artırdığını belirterek, “(Pelosi’nin Asya turu) Bu turla ve olası bir Tayvan ziyaretiyle bağlantılı her şey tamamen kışkırtıcı niteliktedir. Durumu kışkırtırken, gerginliğin artmasına yol açıyor.” dedi.

2.08.2022 12:58 28 Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Ağustos'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de yapacağı görüşmeye dair de açıklamalarda bulundu. Öte yandan gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Peskov, "ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, olası Tayvan ziyareti kışkırtıcı niteliktedir" dedi.

1.08.2022 15:35 21 Rusya, Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk geminin ayrılmasıyla ilgili olumlu konuştu

Rusya, tahıl yüklü ilk geminin Odessa Limanı'ndan kalkmasına karşı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk ticari geminin çıkmasının... Devamı için tıklayınız

1.08.2022 14:37 26 Rusya'dan tahıl sevkiyatına ilişkin açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk ticari geminin çıkmasının "olumlu" olduğunu belirterek, "Anlaşmaların, tüm taraflarca uygulanacağını ve etkin şekilde çalışacağını umuyoruz" dedi.

1.08.2022 14:06 10 Rusya: Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk geminin ayrılması çok olumlu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk ticari geminin çıkmasının "olumlu" olduğunu belirterek, "Anlaşmaların, tüm taraflarca uygulanacağını ve etkin şekilde çalışacağını umuyoruz." dedi.

1.08.2022 14:04 43 Rusya: Tahıl anlaşmalarının uygulanacağını umuyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk ticari geminin çıkmasının "olumlu" olduğunu belirterek, "Anlaşmaların, tüm taraflarca uygulanacağını ve etkin şekilde çalışacağını umuyoruz." dedi.

1.08.2022 13:41 35 Kremlin: Kosova’daki Sırpların yanındayız

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kosova'nın Sırplarla ilgili almayı planladığı kararlar nedeniyle yaşanan gerilime dair açıklama yaptı.

28.07.2022 15:56 16 Rusya'dan 'Donetsk ve Luhansk' mesajı: Kendi kaderlerini kendileri belirleyecek

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Ukrayna'da ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri'nin Rusya'ya katılma kararının, bölge sakinleri tarafından alınabileceğini dile getirdi.

28.07.2022 14:21 35 Kremlin'den casus takası iddialarına yanıt: Ortada anlaşma yok

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'da tutuklu bulunan ABD'li Brittney Griner ve Paul Whelan'a karşılık, ABD'de tutuklu bulunan Rus Viktor But'un takas edileceğine yönelik iddialara yanıt verdi.

28.07.2022 14:19 27 Kremlin'den ABD açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile ABD arasında tutuklu değişimine yönelik anlaşmanın henüz sağlanmadığını söyledi.

28.07.2022 13:57 43 Kremlin, ABD ile tutuklu değişimi konusunda henüz anlaşma sağlanmadığını açıkladı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile ABD arasında tutuklu değişimine yönelik anlaşmanın henüz sağlanmadığını söyledi.

28.07.2022 13:53 10 Kremlin, ABD ile tutuklu değişimi konusunda henüz anlaşma sağlanmadığını açıkladı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile ABD arasında tutuklu değişimine yönelik anlaşmanın henüz sağlanmadığını söyledi.

28.07.2022 10:31 22 Rusya'dan Bayraktar TB2 sorusuna cevap

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Ağustos'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği görüşmenin detaylarıyla ilgili açıklama yaptı.

27.07.2022 17:41 27 Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesi açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 5 Ağustos'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği görüşmenin detaylarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Erdoğan ve Putin, Soçi'de Ortak Koordinasyon Merkezi'nin çalışmalarını ele alacak" dedi.

27.07.2022 17:29 43 Moskova'dan kritik Bayraktar TB2 İHA açıklaması: Her zaman gündemimizde

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Ağustos'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği görüşmenin detaylarıyla ilgili açıklama yaptı. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Bayraktar sorusuna da cevap veren Peskov, "İki ülke arasında askeri-teknik işbirliği sürekli olarak gündemimizde. Bu çerçevede her zamanki gibi Soçi'de liderler arasında askeri-teknik işbirliği konularına değinilecek" şeklinde konuştu.

27.07.2022 16:03 13 Kremlin Sözcüsü Peskov: "Erdoğan ve Putin, Soçi'de Ortak Koordinasyon Merkezi'nin çalışmalarını ele alacak"

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Ağustos'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği görüşmenin detaylarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Erdoğan ve Putin, Soçi'de Ortak Koordinasyon Merkezi'nin çalışmalarını ele alacak" dedi.

27.07.2022 14:44 16 Rusya'dan Türkiye'ye 'Baykar' yanıtı: Askeri-teknik iş birliği sürekli gündemimizde

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye ile ikili ilişkilerdeki tüm iş birliği alanlarının "son derece yüksek düzeyde" olduğunu ifade etti.

27.07.2022 14:13 28 Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Ağustos'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği görüşmenin detaylarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Erdoğan ve Putin, Soçi'de Ortak Koordinasyon Merkezi'nin çalışmalarını ele alacak" dedi.

27.07.2022 13:58 35 Erdoğan ve Putin görüşmesi için Kremlin'den Bayraktar cevabı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Erdoğan ve Putin'in gelecek hafta cuma günü gerçekleşecek görüşmesine dair gazetecilere açıklamalarda bulundu. Peskov, Rusya ile Türkiye'nin Bayraktar İHA'larının üretiminde işbirliği konusunun Soçi'de gündemde olup olmayacağı konusunda somut ifadeler kullanmamayı tercih etti.

26.07.2022 14:28 26 Kremlin, Kuzey Akım'da yaşanan sorundan Batılı ülkelerin yaptırımlarını sorumlu tuttu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kuzey Akım doğalgaz boru hattında kullanılan bazı türbinlerde sorun yaşandığını söyledi. Peskov, söz konusu sorunlardan Rusya'ya yönelik yaptırımları sorumlu tuttu.

26.07.2022 14:08 43 Kremlin, Kuzey Akım'da yaşanan sorundan Batılı ülkelerin yaptırımlarını sorumlu tuttu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kuzey Akım doğal gaz boru hattında kullanılan bazı türbinlerde sorun yaşandığını belirterek, "Ülkemize yönelik yaptırımlar durumu daha karmaşık hale getiriyor. Yaptırımlar olmasaydı hattaki tüm bakımlar normal şekilde yapılırdı ve bu duruma gelinmezdi." dedi.

25.07.2022 16:40 41 Peskov: Odessa'yı vurmamız tahıl sevkiyatını etkilememeli

İstanbul'da geçtiğimiz cuma günü imzalanan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması'nın üzerinden 24 saat geçmeden Ukrayna'nın tahıl sevkiyatında önemli bir yeri olan Odessa Limanı'nı vuran Rusya'dan tuhaf bir açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın Odessa limanına düzenlediği hava saldırılarının, İstanbul'da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasını etkilememesi gerektiğini söyledi. Peskov "Bunun tahıl sevkiyatını etkilememesi gerekir" dedi.

25.07.2022 15:14 26 Tahıl koridoru için yeni açıklama: Devreye giriyor

İstanbul'da imzaları atılan Karadeniz'deki tahıl koridoru anlaşması konusunda Ukrayna yönetiminden yeni bir açıklama geldi. Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin Çarşamba günü çalışmalara başlayacağı duyuruldu. Açıklama Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı'ndan geldi. Ukraynalı yetkili tahıl koridoru anlaşmasında yer alan limanlardan tahıl sevkiyatlarının önümüzdeki günlerde başlayacağını söyledi. Tüm konvoylara Ukrayna gemilerinin eşlik edeceğini açıklayan yekili, limanların kontrolünün Ukrayna'da olacağına vurgu yaptı. Dış ülkelerden herhangi bir temsilci olmayacağını belirtti. İhracatı için mecbur kalınması halinde mayınların temizlenebileceğini belirtti. İhraç edilecek tahıl miktarı konusunda herhangi bir sınır olmadığı ifade ediliyor. Kiev yönetimi anlaşma çerçevesinde gübre ithalat-ihracatı da gerçekleştirileceğini belirtti. RUSYA'DAN OPERASYON AÇIKLAMASI: TAHIL SEVKİYATINI ENGELLEMEZ Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın Ukrayna donanmasına ait bir savaş gemisinin ve ABD tarafından gönderilen Harpoon gemisavar füzelerinin deposunun vurulduğunu açıklamasının ardından Kremlin’den yeni bir açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus ordusu tarafından yapılan bu saldırıyı savunarak, "Bu sadece askeri altyapıyla ilgili. Bunun, anlaşmaların uygulanması ve tahılın çıkarılması için kullanılacak altyapıyla hiçbir ilgisi yok. Bu nedenle, bu durum tahıl çıkarma sürecinin başlamasını hiçbir şekilde engelleyemez ve engellememeli" ifadelerini kullandı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İstanbul’da imzalanan anlaşma doğrultusunda Rus tahıl ve gübresinin pazarlanması yönündeki engellemelerin kalkacağını ve Birleşmiş Milletler'in (BM) bu doğrultuda üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini belirterek, "Daha önce de söylediğimiz gibi BM’nin, Rus ihracatına yönelik kısıtlamalarla ilgili yükümlülükleri yerine getirmesi gerekiyor. Mutabakatlara uygun olarak kurulan mekanizmaların verimliliğine, işleyişine dair değerlendirme yapmak için bekleyelim" dedi.

25.07.2022 14:31 22 Kremlin: Rusya'nın Odessa'daki saldırıları tahıl sevkiyatını etkilemez

İstanbul’da geçtiğimiz hafta Ukrayna tahılının dünya pazarına sevkiyatı ile ilgili Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan anlaşmadan sonra Rusya, Ukrayna’nın güneyindeki Odessa Limanı’nı uzun menzilli füzeler ile vurdu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov 'Odessa Limanı’ndaki askeri altyapıya yönelik operasyon, tahıl sevkiyatını engellemez.' dedi.