Dışişleri Bakanlığı

Haberleri

Bu konuyla ilgili son haber 11 Ocak 2023 Çarşamba 19:41 tarihinde yayınlandı.
Dışişleri Bakanlığı hakkında toplam 7 haber. Ayrıca: Afgan

11.01.2023 19:41 31 Kabil'de Dışişleri Bakanlığı Önünde İntihar Saldırısı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Afgan Dışişleri Bakanlığı önünde düzenlenen intihar saldırısında en az beş kişi hayatını kaybetti. Bazı yetkililer ölü sayısının daha yüksek olduğunu söylüyor

4.12.2022 10:57 43 Kabil'deki patlamayı DEAŞ/H üstlendi

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'ın Kabil Büyükelçiliğine düzenlenen silahlı saldırıyı terör örgütü DEAŞ/H'nin üstlendiğine dair raporların görüldüğünü, Afgan yetkililerle istişarenin ardından bunun doğrulandığını bildirdi.

26.07.2022 14:04 43 Dışişleri Bakanlığından Ufuk Gezer, Uluslararası Afganistan Toplantısı'nda konuştu

Dışişleri Bakanlığı Güney Asya Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Gezer, Türkiye'nin tüm zorluklara rağmen, Afgan halkıyla dayanışma içinde olmaya ve Afganistan'da istikrar, kapsayıcılık ve kalkınmanın desteklenmesine yardımcı olmak için uluslararası toplum ve bölge ülkeleriyle birlikte çalışmaya devam edeceğini söyledi.

22.06.2022 15:55 27 Afganistan'da deprem: Bin kişi öldü!

Son dakika... Afganistan'ın Paktika eyaletinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde, hayatını kaybedenlerin sayısı bine yükseldi, bin 500 kişi yaralandı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Türkiye her zaman olduğu gibi, depremden etkilenen kardeş Afgan halkına her türlü yardımı yapmaya hazırdır." denildi.

20.06.2022 19:15 22 Taliban tutuklu beş İngiliz'i serbest bıraktı: İngiltere özür diledi

Afganistan'da Taliban geçici hükümeti, tutuklu 5 İngiltere vatandaşını serbest bıraktıklarını bildirdi. Basına yapılan açıklamada, söz konusu kişilerden; Afganistan yasalarına, halkın geleneklerine ve kültürüne bağlı kalma ve bir daha ihlal etmeme konusunda taahhütlerinin alındığı belirtildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise, 'İngiliz vatandaşlarının aileleri adına Afgan kültürünün, geleneklerinin veya yasalarının ihlalinden dolayı özür dileriz' denildi.

12.04.2022 12:49 43 İran, Afgan Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı

İran, Herat Başkonsolosluğu'na saldırı nedeniyle Afgan Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

24.03.2022 00:02 22 Türkiye'den Afganistan Geçici Hükümetine çağrı: Kız çocuklarının eğitimine izin verin

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da orta öğretimdeki kız çocuklarının eğitimine yönelik kısıtlamanın kaldırılarak her yaşta kız çocuğunun eğitimine izin verilmesi çağrısında bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'Afganistan Geçici Hükümetine öncelikle Afgan halkının yararı için kapsayıcı bir şekilde bir an evvel her yaşta kız çocuklarının da eğitimine izin verilmesi çağrısında bulunuyor, bu zor günlerde Afgan halkının yanında olmayı sürdüreceğimizi vurguluyoruz' ifadeleri yer aldı.