Bilim İnsanı

Haberleri

Bu konuyla ilgili son haber 5 Aralık 2022 Pazartesi 21:28 tarihinde yayınlandı.
Bilim İnsanı hakkında toplam 2093 haber.

5.12.2022 21:28 27 Sempatik değil empatik olun

Empati sadece kişilerin değil toplumların da hayatında fark yaratan önemli bir yeti. Ancak genel geçer bir anlamı olmadığından sıklıkla yanlış anlaşılıyor. Örneğin karşınızdaki kişiye 'ben olsaydım' ya da 'şöyle yapmalısın' şeklinde cümleler kurarak başlıyorsanız empati kurmuyorsunuz, kendinizi dayatıyorsunuz ve yargılıyorsunuz. "Ay ben çok hassasım böyle olaylara dayanamıyorum" diyorsanız, yine olmadı... Sizin kendinize dönük hassasiyetinizin de kimseye bir faydası yok. Sıklıkla sempati ile karıştırılan empati, kişinin kendisi dışındaki dünyanın farkında olmasını ve sorumluluk almasını gerektiriyor. Bilim insanları empatinin ahlaki karar ve davranışların temelinde yer aldığına dikkat çekiyor ve en önemlisi de bu yeti sosyopatlarda bulunmuyor.

5.12.2022 20:51 41 Zodyak'ın en talihsiz 3 burcu... Şans onların yüzüne hiç gülmüyor...

Harvard Üniversitesi'ndeki bilim insanları, Zodyak'ın en talihsiz 3 burcunu belirlemeyi mümkün kılan bir dizi istatistiksel çalışma yürüttüler. Bu çalışmalar sonunda ise en talihsiz olan burçlar belirlendi. İşte o burçlar...

5.12.2022 17:58 35 Ateşi önce o yakmış olabilir

Bilim insanları, Latince adı Homo naledi olan bir primatın ateşi kullandığına dair ilk kanıtları bulduklarını aktardı.

5.12.2022 14:29 18 Topkapı Sarayı’nda felç kalan İtalyan bilim insanının bitmeyen hukuk mücadelesi

Topkapı Sarayı’nda felç kalan İtalyan bilim insanının bitmeyen hukuk mücadelesi - Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)'de görevli İtalyan bilim insanı Fabio Mario Farina, Topkapı Sarayı'nın bahçesinde 150 kiloluk bir ağaç dalının üzerine düşmesi sonucu felç kaldı. 12 milyon TL maddi tazminata hak kazandı. Ancak Farina'ya tazminatı bir türlü ödenmedi. Farina Türkiye’nin Milano Konsolosluğu önünde açlık grevine girmeye hazırlanıyor.

5.12.2022 09:35 28 Karıncaların süt benzeri bir sıvı salgıladığı ortaya çıktı

ABD'deki Rockfeller Üniversitesi'nden bilim insanları, karıncaların kolonideki diğer bireyleri besleyen süt benzeri bir sıvı salgıladığını gözlemledi. Nature adlı hakemli bilimsel dergide 30 Kasım'da yayımlanan bulgular, "sütün" pupa evresinde salgılandığı belirtildi. Bir etolojist ise "Bunu daha önce kimsenin fark etmemesi gerçekten şaşırtıcı" yorumunu yaptı.

5.12.2022 07:00 43 İthal danışmanla hesap tutmaz

Kemal Kılıçdaroğlu ''İkinci Yüzyıla Çağrı'' toplantısıyla bir misilleme yaptı. Geçtiğimiz ay Erdoğan ''Türkiye Yüzyılı'' vizyon belgesini okumuştu. Siyaset meydanında alelacele atılan adımlar ancak parti tabanına ''heyecan'' verebilir. Oysa millet her şeyi tartabilecek idrake sahip. Kemal Bey eski hesap uzmanı ama siyasetteki hesapları bugüne dek hiç tutmadı. Bizde kimi gazeteciler ''İkinci Yüzyıla Çağrı'' programını allayıp pulladılar. Ekonomi biliminin verilerinden, politikacı-bilim insanı yönetişiminden bahsedildi. Bilime itirazımız yok elbette ancak ekonomik verileri küresel siyasetten ve jeopolitik denklemden bağımsız düşünemezsiniz. İnternette bilgiye ulaşmak çok kolay. Eski politikacılara, bilim insanlarına, şirket yöneticilerine ulaşmak için bir çok web sayfası var. Mesela www.speaking.com sitesine tıklıyorsunuz. Kimi konuşturmak istiyorsanız listeden seçiyorsunuz. Amerikalı ekonomist ve politik danışman Jeremy Rifkin'e bu sayfadan rahatça ulaşabil

4.12.2022 15:29 22 Koronavirüs gerçeğini yıllar sonra açıkladı: Wuhan'da çalışan bilim insanından itiraf gibi sözler

İki yılı aşkın süredir koronavirüs ile mücadele eden dünya ABD'den gelen haber ile sarsıldı. Bir dönem Çin'de çalışan ABD'li bilim insanı 'koronavirüs gerçeği'ni açıkladı. İşte dünyanın gündemine bomba gibi düşen o sözler...

4.12.2022 14:10 41 30 yıl önce insanların yüzde 90'ı çözüyordu 2020'de ise yüzde 60'i çözebildi! Zamanla aptallaşıyor muyuz? Japonlar bile şaştı...

Bu soru Japonya'daki bilim insanları dahil birçok insanın kafasını karıştırdı. Araştırmaya göre 1990'larda doğanların sadece yüzde 60'ı bu soruyu çözebilmiş. Oysa aynı soruyu tam 30 yıl önce insanların yüzde 90'ı çözmüş.

4.12.2022 13:32 18 Milyarder astronot, gerçek hayatta bir Jurassic Park yapmak istiyor

Milyarder astronot, gerçek hayatta bir Jurassic Park yapmak istiyor - Shift4 Payments'ın kurucusu ve CEO'su olan 39 yaşındaki milyarder iş insanı Jared Isacacman, Jurassic Park'ı gerçek hayatta yapmak istiyor. Isacacman, geçtiğimiz günlerde bilim insanlarının binlerce yıl önceki bir virüsü yeniden canlandırmalarına sosyal medyada atıfta bulunarak Jurassic Park hayalini paylaştı.

4.12.2022 12:49 13 'Koronavirüs gerçeği'ni yıllar sonra açıkladı... Wuhan'da çalışan bilim insanından itiraf gibi sözler

2 yılı aşkın süredir koronavirüs ile mücadele eden dünya ABD'den gelen haber ile sarsıldı. Bir dönem Çin'de çalışan ABD'li bilim insanı 'koronavirüs gerçeği'ni açıkladı. İşte dünyanın gündemine bomba gibi düşen o sözler...

3.12.2022 17:28 33 Selin Sayek Böke: Her şeyin önüne kamu yararını koyacağız

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, “Daha çok kazananın daha çok vergi ödediği adil bir düzen kurulacak” dedi. CHP İkinci Yüzyıla Çağrı buluşmasına konuşan Böke’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: * Bilim insanları konuştu dinledik öğrendik işte biz bilimle siyasetin köprüsünü kurmaya geliyoruz tüm bilim insanlarını bilimle siyasetin köprüsünü kurma iradesi gösteren tüm siyasi liderleri ve […]

3.12.2022 13:05 27 Kanserle ilgili devrimsel buluş

Türk bilim insanları, kanserde yeni bir mekanizma keşfetti. Yapılan çalışmayla dünyada ilk kez kanser hücrelerinin, CT-1 adlı bir molekül üzerinden çevre dokulara sinyal gönderdiği ve sağlıklı hücreleri kendi hizmetine alarak yayılabildiği gösterildi. Prof. Dr. Devrim Gözüaçık, bu keşif sayesinde ileride bazı kanser türlerinde hastalığın nasıl seyredeceğiyle ilgili daha tanı aşamasında önemli ipuçları elde etmenin mümkün olabileceğini söyledi

3.12.2022 11:39 43 Antarktika'da 10 liken türü Türk bilim insanı tarafından keşfedildi

Antarktika'da bilimsel araştırmalar yapan ilk Türk ekibinde yer alan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Halıcı, bölgede tespit ettiği 10 liken türüyle bilime katkı sağladı.

3.12.2022 11:09 10 Türk bilim insanı Antarktika'da 10 liken türü keşfetti

Antarktika'da bilimsel araştırmalar yapan ilk Türk ekibinde yer alan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Halıcı, bölgede tespit ettiği 10 liken türüyle bilime katkı sağladı.

3.12.2022 10:59 35 Kanser elçi yollayıp kandırıyor

Türk bilim insanları kanserin nasıl yayıldığıyla ilgili önemli bir mekanizma keşfetti.

3.12.2022 10:58 18 Mercan enfeksiyonları için etkili bir tedavi yöntemi geliştirildi

Mercan enfeksiyonları için etkili bir tedavi yöntemi geliştirildi - Bilim insanları, dünyadaki mercan resiflerini öldüren en ölümcül ve yaygın hastalıklardan biri için etkili bir ilaç geliştirdiler.

3.12.2022 09:54 43 'Zombi virüsü' geri döndü! 48.500 yıldır uyuyordu

Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'nden bilim insanları, eriyen donun altında keşfedilen bazı virüsleri araştırdıklarını duyurdu. Yeni araştırmaya göre, donmuş arazilerin çözülmesi, 48.500 yıldır yer altında kilitli kalmış bulaşıcı "zombi virüslerini" serbest bırakma potansiyeline sahip. New Scientist dergisine konuşan ekip üyesi ve Fransa'daki Aix-Marseille Üniversitesi araştırmacısı Jean-Michel Claverie, "48 bin 500 yaş; bu, bir dünya rekoru" dedi.

3.12.2022 06:49 16 Yeni geliştirilen HIV aşısının insanlı deneyleri yapıldı

Bilim insanları, bir HIV aşısı adayının faz 1 klinik çalışmalarında umut verici sonuçlar gösterdiğini açıkladı.

3.12.2022 06:38 16 Fizikçiler kuantum ile solucan deliğinin dinamiklerini gözlemledi

Bilim insanları geliştirdikleri bir kuantum deneyiyle, tarihte ilk defa kuramsal bir solucan deliğinin dinamiklerini inceleme fırsatını buldular.

3.12.2022 02:11 41 Mikroplastikler ‘beyaz kıtada’

Türkiye’nin bilim üssü kurma projesi kapsamında Antarktika kıtasına giden bilim insanları, Robert Adası’ndaki üç lagün ve buzul göle dalarak örnekler topladı. Tortu örneklerin Türkiye’de yapılan incelemelerinde ‘fiber’ ve ‘parça’ tipte mikroplastik bulunduğu tespit edildi.

2.12.2022 21:48 22 Bakan Ersoy: ABD’den sonra yapımları en çok izlenen ülke konumundayız

Necip Fazıl Ödülleri Programında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 'Türkiye Yüzyılı’nda her alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da kendimize büyük hedefler belirlemiş durumdayız. Bu hedeflere ulaşmak, edebiyatımızı, şiirlerimizi, romanlarımızı, sinemamızı, düşünce alanında ortaya konan eserlerimizi, kültür ve medeniyet birikimimizi dünyanın dört bir yanına ulaştırmak adına sanatçılarımızın ve bilim insanlarımızın çabalarının çok değerli olduğuna inanıyoruz. Bir yandan eserlerimizi farklı dillere çevirirken diğer yandan 150’ye yakın ülkede güzel Türkçemizi öğretmeye devam ediyoruz. Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünyada en çok yapımları izlenen ülke konumuna ulaşmış durumdayız' dedi.

2.12.2022 20:09 13 Bakan Ersoy: ABD’den sonra yapımları en çok izlenen ülke konumundayız

Necip Fazıl Ödülleri Programında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "Türkiye Yüzyılı’nda her alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da kendimize büyük hedefler belirlemiş durumdayız. Bu hedeflere ulaşmak, edebiyatımızı, şiirlerimizi, romanlarımızı, sinemamızı, düşünce alanında ortaya konan eserlerimizi, kültür ve medeniyet birikimimizi dünyanın dört bir yanına ulaştırmak adına sanatçılarımızın ve bilim insanlarımızın çabalarının çok değerli olduğuna inanıyoruz. Bir yandan eserlerimizi farklı dillere çevirirken diğer yandan 150’ye yakın ülkede güzel Türkçemizi öğretmeye devam ediyoruz. Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünyada en çok yapımları izlenen ülke konumuna ulaşmış durumdayız" dedi.

2.12.2022 17:14 28 Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy açıkladı: ABD'den sonra, dünyada 2. sıradayız

Necip Fazıl Ödülleri Programında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "Türkiye Yüzyılı’nda her alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da kendimize büyük hedefler belirlemiş durumdayız. Bu hedeflere ulaşmak, edebiyatımızı, şiirlerimizi, romanlarımızı, sinemamızı, düşünce alanında ortaya konan eserlerimizi, kültür ve medeniyet birikimimizi dünyanın dört bir yanına ulaştırmak adına sanatçılarımızın ve bilim insanlarımızın çabalarının çok değerli olduğuna inanıyoruz. Bir yandan eserlerimizi farklı dillere çevirirken diğer yandan 150’ye yakın ülkede güzel Türkçemizi öğretmeye devam ediyoruz. Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünyada en çok yapımları izlenen ülke konumuna ulaşmış durumdayız" dedi.

2.12.2022 13:51 21 Tütün bağımlılığı nedeniyle günde 22 bin kişi ölüyor

Yeşilay’ın düzenlediği, iki gün süren çevrimiçi Uluslararası Tütün Bağımlılığı Kongresi’ne aralarında Dünya Sağlık Örgütü’nün de bulunduğu 12 ülkeden 22 bilim insanı katıldı. Devamı için tıklayınız

2.12.2022 12:02 22 Bilim insanları açıkladı: Pandemi gençleri daha erken yaşlandırdı

Araştırmacılar ABD’de 81 gencin pandemiden önce ve sonra çekilmiş MRI görüntülerini karşılaştırdı. Ortaya çıkan sonuç bilim insanlarını harekete geçirdi. Araştırma her gruptaki 64 katılımcıyı yaş ve cinsiyet gibi faktörler açısından eşleştirdikten sonra, ergenlik döneminde beyinde görülen korteksin incelmesi ve hipokampus ile amigdalanın büyümesi gibi durumların karantina sonrası dönemde daha fazla olduğunu buldu. Başka bir deyişle pandemi sonrası gençlerin beyinleri daha hızlı bir şekilde yaşlanmaya başladı.

1.12.2022 21:14 16 Güneş’in ısısını değil, ışığını geçiren cam

İki bilim insanı, Kyung Hee Üniversitesiyle beraber kuantum bilişimden yardım alarak Güneş’ten gelen ısıyı önleyebilen şeffaf bir pencere kaplaması geliştirdi.

1.12.2022 16:45 38 İş Bankası ve ODTÜ’den iş birliği: 'Deniz Kâşifi' kullanıma sunuldu

Türkiye İş Bankası’nın ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün kullanımına sunduğu, “Deniz Kâşifi” adlı glider cihazı, denizlerde ölçüm yaparak bilim insanlarının ihtiyaç duyduğu verileri toplayacak.

1.12.2022 15:39 18 Bilim insanlarından ‘çocuk-adam’ araştırması: Cinsel hayatı bitiriyor

Bilim insanlarından ‘çocuk-adam’ araştırması: Cinsel hayatı bitiriyor - Bilim insanları, sürekli her işi eşlerinden bekleyen erkeklerle ilgili araştırmada ilginç sonuçlara ulaştı.

1.12.2022 15:39 24 İş Bankası ve ODTÜ’den denizler için iş birliği

Türkiye İş Bankası’nın ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün kullanımına sunduğu, ülkemizde ilk kez kullanılacak “Deniz Kâşifi” adlı glider cihazı, gemilerden bağımsız olarak denizlerde ölçüm yaparak bilim insanlarının ihtiyaç duyduğu verileri toplayacak.

1.12.2022 13:10 35 Bilim insanları solucan deliğinden veri iletti: Paralel evrende inecek var

Bilim kurgu filmleri Yıldızlararası ya da Uzay Yolu meraklılarına tanıdık gelecek bir haberi bilim insanları duyurdu. İnsanların boyutlararası seyahat ettiği bu filmler, gerçek olur mu bilinmez ama bilim insanlarından ilginç haberler var.

1.12.2022 11:25 26 Bilim insanları tarih verdi: Dünya'yı saatte 3 milyon km hızla vuracak

Güneş atmosferinde koronal delik olarak bilinen 'kanyon benzeri' bir boşluk, yarın Dünya’ya doğru bir Güneş fırtınası başlatacak. Uzmanlara göre, sürekli bir yüklü parçacık akışı bu boşluktan yayılabilir ve saatte 3 milyon kilometreye varan yüksek hızla ilerleyebilir. Uzmanlar, Güneş fırtınasının elektrik şebekelerine ve uydu iletişimine zarar verebileceği konusunda uyardı.

1.12.2022 05:30 18 Başlarını sokacak bir merkezleri bile yok!

Başlarını sokacak bir merkezleri bile yok! - Türkiye’yi, CERN’de temsil eden Türk bilim insanlarına YÖK, ‘hayır” dedi. Türkiye’de sadece parçacık fiziği alanında doktora programı yürüten tek ekibin, “Yüksek Enerji ve Parçacık Fiziği Araştırma Merkezi” açmasını, YÖK 1 yılda tam 3 kez reddetti. Profesör Arık’ın ekibinde olup, kazadan tesadüfen sağ kurtulan tek isim Profesör Çetin, “Araştırmalar için 10 milyon TL’yi aşan bütçemiz var ama, merkez kurmamız uygun görülmüyor!” dedi.

30.11.2022 16:35 30 Mantıya benzeyen yarasabalığı ve daha fazlası: İşte bilim insanlarının okyanusun derinliklerinde keşfettiği canlılar

Avustralya’da Victoria Müzeler Araştırma Enstitüsü’nde (VMRI) çalışan bilim insanları tarafından uzaktan kumandalı bir araç ile yürütülen keşif araştırması, okyanusun derinliklerinde pek çok bilinmeyen canlıyı gün yüzüne çıkardı. Avustralya’nın ulusal bilim ajansı CSIRO tarafından kumanda edilen araç, Hint Okyanusu’nda bulunan Cocos (Keeling) Adaları’ndaki sualtı parkını inceledi. Araç, pek çok su canlısı keşfetmenin yanı sıra volkanik konilerin […] Mantıya benzeyen yarasabalığı ve daha fazlası: İşte bilim insanlarının okyanusun derinliklerinde keşfettiği canlılar Medyascope

30.11.2022 14:53 18 Bilim insanları açıkladı: Kış aylarında sağlıklı kalmanın yolları

Bilim insanları açıkladı: Kış aylarında sağlıklı kalmanın yolları - Uzmanlar, kış aylarının gelişiyle birlikte, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı kendinizi korumanın en iyi yollarını anlattı.

30.11.2022 14:44 16 Mürekkepbalıkları en az çocuklar kadar zeki olabilir

Bilim insanları 1970'li yıllarda çocuklar için yapılan Marshmallow deneyine benzer bir deneyi mürekkepbalığı için hazırladı. Sonuç ise ilginç oldu.

30.11.2022 14:24 41 Yarasalar death metal vokalistleriyle aynı tekniği kullanıyor

Danimarkalı bilim insanları, bazı yarasaların heavy metal müziğin bir alt türü olan 'death metal' vokalistleri gibi gırtlaktan, hırıltılı sesler çıkardığını keşfetti.

30.11.2022 13:28 28 Hayvanlar aleminde “death metal” keşfi: Yarasalar

Danimarkalı bilim insanları, bazı yarasaların tıpkı "death metal" vokalistleri gibi gırtlaktan, hırıltılı sesler çıkardığını keşfetti.

30.11.2022 12:14 33 Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu

TGC Kurucu Başkanı adına 46 yıldır düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri’ne bu yıl değer görülen gazeteci, edebiyat, spor ve bilim insanları belli oldu.

30.11.2022 11:42 26 76 milyon yıl önce yaşayan yeni bir dinozor türü keşfedildi: T. rex'in atası bulundu mu?

ABD’nin Montana eyaletinde günümüzden 76 milyon yıl önce yaşayan yeni bir dinozor türü bulundu. Daspletosaurus wilsoni adı verilen türün dinozorların en yırtıcısı olan T. rex'in atası olabileceği açıklandı. Keşif, dinozorların evrimi hakkında bilinmeyen önemli soruları yanıtlarken, bilim insanları ayrıca Daspletosaurus wilsoni'nin gözlerinin yanında bir çift boynuzu olduğunu belirledi.

30.11.2022 10:34 38 Bilim insanları: Günde 2 litre su ihtiyaçtan fazla

İskoçya Aberdeen Üniversitesi'nden bilim insanları günlük su ihtiyacının bir bölümünün gıdalardan alındığını 2 litre su içilmesi tavsiyesinin ihtiyaç duyulandan fazla olduğunu açıkladı.

30.11.2022 09:55 28 Alzheimer tedavisinde yeni umut: Hastalığın beyindeki tahribatını yavaşlatan ilk ilaç

Amerikan Biogen ve Japon Eisai biyoteknoloji şirketleri tarafından geliştirilen Lecanemab adlı Alzheimer ilacının, hastalığın beyni tahrip etme sürecini yavaşlattığı açıklandı. Bilim insanları bilişsel zayıflamayı yavaşlatan bu ilk ilacın, demansın en yaygın formu olan Alzheimer’ın tedavisinde bir dönüm noktası olabileceğini söylüyor.

30.11.2022 09:38 16 TGC 46. Sedat Simavi Ödülleri açıklandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kurucu Başkanı adına 46 yıldır düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri’ne bu yıl değer görülen gazeteci, edebiyat, spor ve bilim insanları belli oldu.

30.11.2022 09:15 15 Lecanemab: Alzheimer'ın beyindeki tahribatını yavaşlatan ilk ilaç

Amerikan Biogen ve Japon Eisai biyoteknoloji şirketleri tarafından geliştirilen Lecanemab adlı Alzheimer ilacının, hastalığın beyni tahrip etme sürecini yavaşlattığı açıklandı. Bilim insanları bilişsel zayıflamayı yavaşlatan bu ilk ilacın, demansın en yaygın formu olan Alzheimer’ın tedavisinde bir dönüm noktası olabileceğini söylüyor.

30.11.2022 07:30 28 Yeni araştırma: Günde 2 litre su içmeye gerek yok

İskoçya'da Aberdeen Üniversitesi'nden araştırmacılar günde 2 litre su içilmesi tavsiyesinin genellikle ihtiyaç duyulandan fazla olduğunu söylüyor. Bu hafta Science dergisinde yayımlanan araştırma günlük su ihtiyacının bir bölümünün zaten gıdalardan alındığını hesaba katıyor. Bu yüzden bilim insanları günde 1,5 ila 1,8 litre su tüketmenin yeterli olacağı görüşünde.

29.11.2022 17:37 18 Bilim insanları Kermadec Çukuru’nun en derin noktasına ulaştı

Bilim insanları Kermadec Çukuru’nun en derin noktasına ulaştı - Yeni Zelanda Ulusal Su ve Atmosfer Araştırmaları Enstitüsü'nden Dr. Kareen Schnabel, Çinli meslektaşları ve "Fendouzhe" adındaki derin deniz insanlı denizaltı (HOV) ile okyanusun en derin bölgelerinden birine keşif gezisi yaptı.

29.11.2022 16:06 26 Yemeklere daha az tuz atmak kalp krizi ve felç riskini 5 kat azaltıyor

On yıl boyunca 30'lu ila 70'li yaşları arasındaki yaklaşık 200 bin kişiyi inceleyen bilim insanlarına göre sofrada tuzu azaltmak erken ölüm riskini azaltabilir. Yeni bir çalışma, bu alışkanlığı bırakmanın kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve felç riskini beşte bir oranında düşürdüğünü gösterdi.

29.11.2022 14:11 30 BM raporu: “Büyük Mercan Resifi ‘tehlikede’ listesine konulmalı”

29 Kasım Salı günü Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde toplanan bir panel, Avustralya’da bulunan Büyük Mercan Resifi’nin iklim değişikliğinden ve okyanusların ısınmasından ciddi şekilde etkilendiğini, dünyanın en büyük mercan ekosistemi olan bu bölgenin “tehlikede” statüsüne alınması gerektiğini söyledi. Mart ayında resifi ziyaret eden Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) bilim insanları tarafından sunulan raporda, “Mercanların […] BM raporu: “Büyük Mercan Resifi ‘tehlikede’ listesine konulmalı” Medyascope

29.11.2022 12:17 13 Bilim insanlarını bile şoke eden araştırma! Bir sonraki koronavirüs varyantı daha ölümcül olabilir

Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü'nün yeni yaptığı bir araştırma koronavirüs pandemisiyle ilgili endişeleri körükledi. 6 aydan fazla süredir Omicron'u vücudundan atamayan bir hastayı izleyen uzmanlar bundan sonra oluşabilecek koronavirüs varyantları ile ilgili korkutan bir tahminde bulundu.

29.11.2022 10:21 16 Bilim insanları pizzaları daha iyi yapan 'görünmez lif' geliştirdi

Bilim insanları gıdanın tadını, kokusu, rengini veya dokusunu etkilemeden eklenebilen modifiye bir nişasta ürünü geliştirmeyi başardı.

29.11.2022 09:50 28 Bilim insanları, 6 ay boyunca Covid-19'u vücudundan atamayan HIV pozitif hastayı inceledi

Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü'nün yeni yaptığı bir araştırmada, 6 aydan fazla süredir Omicron'u vücudundan atamayan bir hasta izlendi. Uzmanlar, virüsün hala ölümcül olma potansiyeline sahip olduğunu keşfetti.