Asya

Haberleri

Bu konuyla ilgili son haber 22 Eylül 2023 Cuma 11:19 tarihinde yayınlandı.
Asya hakkında toplam 18 haber. Ayrıca: Suriye

22.09.2023 11:19 33 Hediye Levent: Esad Çin’e niye gitti?

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, eşi Esma Esad ve Suriyeli yetkililerden oluşan bir heyetle Çin’e gitti. Esad’ın Çin ziyareti Asya Oyunları’nın açılış seremonisine katılmak için Çin’in daveti üzerine gerçekleşti. Esad ve beraberindeki heyet çeşitli Çin kentlerini ziyaret edecek, buralarda Çinli yetkililerle ve heyetlerle bir araya gelecekler. Ziyaretin en önemli etkinliği elbette Esad’ın Çin Devlet Başkanı […]

21.09.2023 16:13 25 20 yıl sonra ilk ziyaret: Beşar Esad, Çin'de

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad, yaklaşık 20 yıl aradan sonra Asya ülkesine ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmek üzere Çin'in Hangzhou Xiaoshan Uluslararası Havalimanı'na indi.

21.09.2023 12:58 26 Esad 20 yıl sonra Çin'de

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad 20 yıl sonra Çin'de. Esad, Çin Havayolları'na ait uçakla, Asya Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak Hangcu kentine gitti.

21.09.2023 10:54 38 20 yıl sonra ilk: Beşar Esad Çin'de

Suriye Devlet Başkanı Esad, 2004 yılından bu yana yaptığı ilk Çin ziyaretine başladı. Esad'ın Asya Oyunları'nın açılış törenine katılması ve Devlet Başkanı Şi ile görüşmesi bekleniyor.

21.09.2023 10:48 31 Suriye Cumhurbaşkanı Esat iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’de

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat 12 yıllık iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’e gitti. Esat Çin’de Asya Olimpiyatları’nın açılış törenine katılacak. Esat Çin’e en son 2004 yılında gitmişti

21.09.2023 09:29 24 20 yıl sonra Esad'dan Çin'e ilk ziyaret

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, 2004'ten beri ilk defa Çin'e ziyaret gerçekleştirdi. Esad, bugün çok sayıda yabancı liderin de katılacağı Asya Oyunları'nın açılış töreni için Çin'e varırken, Şam'dan daha önce yapılan açıklamaya göre Esad'ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmesi bekleniyor.

10.08.2023 15:32 43 Çin'in yeni önceliği Orta Asya: Globalleşen Doğu Asya'nın genişlemesi

Önümüzdeki yıllarda Asya-Pasifik bölgesindeki diplomatik gelişmeler Orta Asya'nın geleceğini ve genel olarak büyük Avrasya'nın geleceğini derinden etkileyecektir. Diğer taraftan Orta Asya'nın Avrupa'yla bağlantısını sağlayan "Orta Koridor"un Doğu Akdeniz'e doğru genişletilerek güçlendirilmesi gerekiyor. "Orta Koridor"a odaklanılarak geliştirilecek yeni ortaklık ve projelerin Afganistan'dan Suriye ve Doğu Akdeniz'e kadar uzanan coğrafyada bölgesel istikrara yapacağı katkı büyük olacaktır.

29.05.2023 04:00 22 Mazlumların bayramı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaferi Balkanlar, Türk dünyası, Asya, Afrika, Orta Doğu’da ve tüm mazlum halklarda bayram havasında kutladı. Kudüs, Gazze, Bosna, Suriye, Lübnan’da halk sevinçle sokaklara döküldü, şehirlerde konvoylar oluştu.

25.05.2023 14:22 28 İsrail Hakkında Her Şey; İsrail Bayrağının Anlamı, İsrail Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

İsrail Batı Asya'da ve Kızıldeniz'in kuzeyinde yer alan bir ülke olmaktadır. İsrail'in kuzeyinde Lübnan kuzey doğusunda Suriye, doğusunda Ürdün ve barı ve doğusunda Filistin yer almaktadır. Bununla beraber İsrail Devleti Gazze Şeridi ve Bati Şeridinin komşusu olmaktadır. İsrail'in farklı coğrafi çeşitlilikleri görünmektedir. Fakat buna rağmen yüz ölçümü küçük bir ülkedir.

19.04.2023 07:00 43 Yetim başı okşamak...

Kendi içimize öyle kapandık ki... Hemen kuzeyimizdeki Ukrayna, güneyimizdeki Suriye ateşi arasında, ciddi bir güvenlik meselemiz var. FETÖ ve PKK gibi terör örgütleriyle cansiperane verilen mücadeleyi de buna ekleyince... Hayat pahalılığı, çocuklar, iş-güç derken... Kendi içimize öyle kapandık ki... Evet hayat zor! Öte yandan sosyal medyanın; kırk katır mı kırk satır mı cinsinden öfke dolu bünyesi içinde, kısırlı gündemimiz etrafında, gözleri bağlı düven atları gibi dönüp duruyoruz. Bu anafordan başımızı kaldırıp dünyaya baktığımızdaysa, hayatın diğer renklerini ancak fark ediyoruz... İşte böylesine bunaldığım bir günde geldi Dr. Emel Temel'in Afganistan'dan geçtiği haberler... Emel kardeşim hazık bir hekim olmasının yanı sıra Afrika ve Asya ülkelerindeki tecrübesiyle uluslararası düzeyde tanınan bir insani yardım aktivistidir. Çocuk doktoru olmasının etkisiyle mi bilmiyorum, dünya çocukları ve özellikle yetimler onun mefkuresi olmuş zaman içinde... Gittiği her yer

27.09.2022 07:01 43 Devlet soylu küheylandır, muhannesler binebilmez!

Türkiye, Asya'nın en doğusunda Avrupa'nın en batısında yer almanın kazandırdığı jeostratejik öneminin bilincinde bir yönetime kavuşmanın meyvelerini devşiriyor. Asya ile Avrupa arasında köprü olmanın avantajını akıllıca kullanıyor. Ne batıya teslim olan ne doğuya kapağı atan değil, her iki dünya ile dengeli bir politika izleyerek dünyayı kendisine hayran bırakıyor. Türkiye BM'nin atması gereken adımları atarak tahıl koridoru ve esir takası gibi uluslararası başarılara imza atmış olmasına rağmen kimi çevreler Suriye Meselesi gibi bölgesel konularda Türkiye'yi kendilerince köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Dün ABD'nin Arapça yayın yapan el-Hurra televizyonunda katıldığım programda bir kez daha bu gerçekle karşılaştım. Türkiye'yi karalamak için bir dizi iddiayı gündeme getiriyorlar. İlk iddiaları Türk hükümetinin Suriyelilere baskı yaptığı yalanı. Maalesef Ümit Özdağ benzeri yabancı düşmanlığını körükleyenlerin tutumları hükümete mal edil

24.09.2022 10:48 28 İsrail Hakkında Her Şey; İsrail Bayrağının Anlamı, İsrail Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

İsrail Batı Asya'da ve Kızıldeniz'in kuzeyinde yer alan bir ülke olmaktadır. İsrail'in kuzeyinde Lübnan kuzey doğusunda Suriye, doğusunda Ürdün ve barı ve doğusunda Filistin yer almaktadır. Bununla beraber İsrail Devleti Gazze Şeridi ve Bati Şeridinin komşusu olmaktadır. İsrail'in farklı coğrafi çeşitlilikleri görünmektedir. Fakat buna rağmen yüz ölçümü küçük bir ülkedir.

23.09.2022 22:49 38 İbrahim Kalın'dan 'ŞİÖ' açıklaması: Asya ile ilişkilerimizde paradigmatik bir değişim var

İbrahim Kalın, "Asya ile ilişkilerimizde paradigmatik bir değişim var" dedi. Kalın, Türkiye-Suriye ilişkileriyle ilgili de "Siyasi temas konusunda şu anda bir plan yok" ifadesini kullandı.

23.09.2022 22:19 41 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Bu savaşta Ukrayna'nın yanındayız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Asya ile ilişkilerimizde paradigmatik bir değişim var" dedi. Kalın, Türkiye-Suriye ilişkileriyle ilgili de "Suriye ile siyasi temas konusunda şu anda bir plan yok" değerlendirmesinde bulundu. Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin, "6-7 Ekim'de Prag'da bir görüşme olur mu bilmem. Yunan tarafının adımlarına bağlı" dedi. Kalın, Rusya-Ukrayna savaşında da "Ukrayna'nın yanındayız" dedi.

21.09.2022 07:30 29 Kırgızistan ile Tacikistan’ı İran kışkırtıyor

Kırgız tarihçi-stratejist Uulu “Tacik ve Kırgızlar arasındaki potansiyel ihtilafı kaşıyarak kaos zemini oluşturan Tahran, tıpkı Yemen, Suriye, Irak ve Lübnan’da olduğu gibi Asya’da kendisine tabi bir Şii koridor oluşturma peşinde” dedi.

24.07.2022 09:39 27 Savaşın ardından değişen ittifaklar ve güç dengeleri

1945’te başlayan ABD ile SSCB arasındaki Soğuk Savaş’ın bitiminin üzerinden 32 yıl geçti. Bu 32 yılda Yugoslavya’nın dağılması ve Balkan İç Savaşı, ABD’nin Afganistan ve Irak’ı işgali, Arap Baharı ve Suriye İç Savaşı gibi küresel çatışmalar meydana geldi. Fakat hiçbiri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi ikinci bir Soğuk Savaş etkisi yaratmadı. Bugün ABD ve Rusya, tıpkı 32 yıl önce olduğu gibi, ‘vekâlet savaşı’ sürdürürken, dünyanın geri kalan bölgelerinde de nüfuz çatışması içerisinde. Enerji, gıda, silah, para ve kültür gibi birçok kavramın silah olarak kullanıldığı 2022 yılı; hem NATO’nun, hem Orta Doğu’nun, hem Afrika’nın, hem de Asya’nın dengesini kökten değiştirdi. Habertürk’ten Emin Arslan’ın haberi…

20.07.2022 11:55 26 Dünyanın en güçlü ve en zayıf pasaportları belli oldu (Türkiye kaçıncı sırada?)

İngiltere’nin başkenti Londra’da faaliyet gösteren ikamet danışmanlığı firması Henley Partners tarafından yayınlanan yeni rapora göre, üç Asya ülkesi vatandaşlarına, diğer tüm ülkelerden daha fazla küresel seyahat özgürlüğü sunuyor. Afgan vatandaşları ise bir kez daha listenin en altında yer alıyor ve vize gerektirmeden sadece 27 ülkeye erişebiliyorlar. Vize almadan 110 destinasyona erişim sağlayan Türkiye pasaportu ise listenin ortalarında yer alıyor.İşte dünyanın en güçlü ve en zayıf pasaportları... HenleyPartners "dünyanın en güçlü pasaportları listesini yayınladı. Listede Japonya, Singapur ve Güney Kore zirvede yer alırken, Kuzey Kore, Afganistan ve Suriye'nin sünyanın en zayıf pasaportlarına sahip olduğu görüldü. Diğer taraftan, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) son istatistiklerine göre, Asya-Pasifik bölgesinde hava yolculuğu için uluslararası yolcu talebi hala Covid-19 öncesi seviyelerin beşte birinden daha az bulunuyor. Bununla birlikte, seyahat kısıtlamaları hafifledikçe, düşük dereceli pasaportların nüfuzunu geri kazanmaya başladığına dair umut verici işaretler var. Rapora göre, Hindistan pasaportu sahipleri artık pandemi öncesi sahip oldukları seyahat özgürlüğüne benzer bir seyahat özgürlüğüne sahipler ve 2020'deki yalnızca 23 varış noktasıyla karşılaştırıldığında dünya çapında 57 varış noktasına sınırsız erişimleri bulunuyor. Diğer taraftan, Ukrayna'ya saldırıları nedeniyle Rus pasaportu sahipleri dünyanın geri kalanından her zamankinden daha fazla kopmuş durumda bulunuyor. Rus pasaportu şu anda listede 50. sırada yer alıyor. 10. Litvanya, Polonya, Slovakya (182 destinasyon) 9. Macaristan, (183 destinasyon) 8. Avustralya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Malta (185 destinasyon) 7. Belçika, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre, ABD (186 varış noktası) 6. Fransa, İrlanda, Portekiz, Birleşik Krallık (187 destinasyon) 5. Avusturya, Danimarka, Hollanda, İsveç (188 destinasyon) 4. Finlandiya, İtalya, Lüksemburg (189 destinasyon) 3. Almanya, İspanya (190 destinasyon) 2. Singapur, Güney Kore (192 destinasyon) 1. Japonya (193 destinasyon) 105. Kuzey Kore (40 destinasyon) 106. Nepal, Filistin toprakları (38 destinasyon) 107. Somali (35 destinasyon) 108. Yemen (34 destinasyon) 109. Pakistan (32 destinasyon) 110. Suriye (30 destinasyon) 111. Irak (29 destinasyon) 112. Afganistan (27 destinasyon) 54. Türkiye (110 destinasyon) ]]

3.07.2022 00:00 22 Türkiye 80 ülkeyle paylaşıyor: Kurban gönül bağı kuracak

Yeryüzü Doktorları Derneği, 15 ülkede kurban dağıtımı yapacak (1600 TL). İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin (İYİLİKDER) Afrika’da, Arakan’da, Türkiye, Afganistan ve Suriye’de, Kardeş Eli İnsani Yardım Derneği ise 17 ülkeye ulaşmayı hedefliyor. Umut Kervanı İnsani Yardım Vakfı Türkiye, Afrika ve Asya, LÖSEV ve Mehmetçik Vakfı gibi birçok kuruluş da yurt içinde organizasyon düzenleyecek.