Sağlık

Haberi

Bu konuyla ilgili son haber 5 Ağustos 2022 Cuma15:48 tarihinde yayınlandı.

15:48 22 İstanbul'da yayılımı artan "Aedes" sivrisineği alerjik reaksiyona yol açıyor

'Aedes' türü sivrisineklerin insanları ısırdıklarında normal sivrisineğe oranla daha büyük yara formunda belirtiler bıraktıkları, alerjik ve immünolojik rahatsızlıklara neden olduklarına ilişkin uyarı yapan uzman doktorlar, vatandaşlardan önlem almalarını istedi.

15:45 43 İstanbul'da "Aedes" alarmı! Alerjik reaksiyona yol açıyor

"Aedes" türü sivrisineklerin insanları ısırdıklarında normal sivrisineğe oranla daha büyük yara formunda belirtiler bıraktıkları, alerjik ve immünolojik rahatsızlıklara neden olduklarına ilişkin uyarı yapan uzman doktorlar, vatandaşlardan önlem almalarını istedi.

15:44 10 İstanbul'da yayılımı artan "Aedes" sivrisineği alerjik reaksiyona yol açıyor

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Akçay, "Aedes sivrisineğinin ana belirtilerini gözlemlediğimizde çocuklar üzerinde sokma işleminden sonra normal sivrisineğe oranla daha büyük ve yara formunda belirtiler bıraktığını görmekteyiz." dedi.

13:30 29 Aedes sivrisineği paniği! Isırdığı yerde büyük yaralar oluşuyor… Uzmanı tek tek sıraladı: Korunmak için dikkat

Türkiye'de özellikle İstanbul çevresinde görülmeye başlayan aedes türü sivrisinekler ile ilgili uzmanlardan korkutan uyarılar peş peşe gelmeye devam ediyor. Zika virüsünün bulaşmasına neden olan aedes sivrisinekleri hamileler başta olmak üzere pek çok kişiyi etkiliyor. Peki, aedes sivrisineği nedir, zika virüsü ve aedes sivrisinekleriyle nasıl başa çıkılır? Aedes sivrisineği ısırığına karşı nasıl önlem almak gerekir? Aedes sivrisineği ile mücadelede hangi yöntemler izlenir? Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri tek tek anlattı.

08:15 27 Bu belirtilere dikkat! Koronavirüs'te 20 yeni semptom!

Son haftalarda yaşanan vaka artışı sonrasında koronavirüs salgını yeniden gündeme geldi. Grip ve soğuk alğınlığı ile sıklıkla karıştırılan belirtilere sahip yeni varyant merak konusu oldu. Omicron mutasyonu alt varyantı olan BA.5'e karşı dikkatli olunması için uzmanlar uyarıda bulundu. Aşılara karşı daha dirençli olduğu belirtilen BA.5 varyantında yeni semptomlar gözlemlendi. Peki, BA.5 varyantı nedir, belirtileri neler? İşte konuyla ilgili merak edilen soruların yanıtı...