Kültür & Sanat

Haberi

Bu konuyla ilgili son haber 5 Ağustos 2022 Cuma13:58 tarihinde yayınlandı.

13:58 28 Pelin İsminin Anlamı Nedir? Pelin İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Pelin isminin anlamı bu isme sahip olan kişiler ya da çocuklara Pelin ismini koymayı düşünen kişiler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Peki, Pelin isminin anlamı nedir, TDK sözlük anlamı ne demek? Pelin ismi Kur'an'da geçer mi?

12:04 28 Özge İsminin Anlamı Nedir? Özge İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Özge kelime bakımından Türkçe kökenli bir isimdir. Genellikle kız çocuklarında Özge ismi yaygın olarak verilmektedir. Özge ismi erkek çocuklarına da nadir olarak verilmektedir. Bu sebeple unisex isim olarak kabul edilmektedir.

09:02 28 Pars İsminin Anlamı Nedir? Pars İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

İsimler ile insanların karakterleri arasında sıkı bir ilişki vardır. Bu nedenle de bir kişi kendisini tanımlarken öncelikle ismi ile başlar. Bu özelliğinden nedeni ile de isimlerin anlamları çok büyük önem kazanır. "Pars" ismi özellikle de bebeğine koyacağı ismi nadir görülen isimler içinden seçmek isteyenler için çekici bir seçenektir. Çünkü aslında ülkemizde yaklaşık olarak sadece 800 kişi bulunuyor.

08:04 28 Rüveyda İsminin Anlamı Nedir? Rüveyda İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Rüveyda isminin TDK sözlük anlamı hoş, ince veya nazik olan kimse demektir. Dilimize Arapçadan geçmiş olan ismin cinsiyeti kız, rengi ise pembedir.

07:26 28 Öykü İsminin Anlamı Nedir? Öykü İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Serim, düğüm ve çözüm bölümlerinden oluşan eserlere öykü denir. Öykü kelimesinin ilk anlamı, taklit etmek, esinlenmek ve uyarlamaktır. Bu kelimeden türetilen öykünmek de aynı manada kullanılır.

22:43 28 Akif İsminin Anlamı Nedir? Akif İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Erkek ismi olarak kullanılan Akif kelimesi, ukuf sözcüğünden türetilmiştir. Ukuf, bir şeyde karar kılmak, azimli ve sabırlı olmak anlamına gelir. Türkiye'de 25.217 kişi bu ismi taşımaktadır.

22:39 28 Adel İsminin Anlamı Nedir? Adel İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Adel ismi son zamanların en popüler isimleri arasında yer almaktadır. Almanca kökenli isimlerden biri olan Adel, sık kullanılması nedeniyle Türkçeye yerleşmiştir. Türkçe karşılığına bakıldığında ise asillik, soyluluk gibi anlamlar karşımıza çıkmaktadır.

22:38 28 Adar İsminin Anlamı Nedir? Adar İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Adar, erkeklerin kullandığı isimlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Anlamına bakıldığında ise olgunluk ve erginlik şeklinde geçtiği görülmektedir. Günümüzde kullanılan ve manası bakımından oldukça özel isimlerden biri olmaktadır. Türkçe kökenli olan Adar ismi aynı zamanda süre ve zaman olarak da kullanılan bir terimdir.

22:37 28 Açelya İsminin Anlamı Nedir? Açelya İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Açelya, Türkçe kökenli bir kız ismidir. Açelya isminin dilimizdeki anlamı ise kokusuz ve güzel renkli çiçekler açan bitki demektir.